Včeláriť sa učia priamo doma na záhrade

Včeláriť sa učia priamo doma na záhrade

RedakciaAktuality18.9.2020

Mnohí ľudia, s ktorými sme sa rozprávali chceli včely chovať, ale bolo to pre nich zložité, drahé, či náročné na čas. Preto nám napadla myšlienka priblížiť včely k ľudom tak, že včelie úle budú u nich v záhrade, ale určitý čas sa o ne bude starať včelár spoločne s nimi. Keď sa potom rozhodnú včely nechať a postupne sa naučia starostlivosti, tak im ostanú natrvalo,“ približuje prvotný impulz vzniku myšlienky Petra Mihoková z občianskeho združenia Slnkotvor, ktoré za týmto projektom stojí.

Program realizuje včelár Marcel Mihok. Keďže žijú Lúčkach, v prvom rade urobili prieskum v obci, kto má záujem chovať včely a ľudí oslovovali aj počas vlastných aktivít. Na začiatku vybrali dve rodiny a v každej z nich určili jedného, ktorý je za včely zodpovedný. Pri praktickej starostlivosti, ukážkach a poradenstve mohli byť aj ostatní členovia rodiny. Všetci sa potom postupne učia základnej starostlivosti počas celej sezóny – čiže od marca do septembra. Počas tohto „skúšobného“ obdobia je im včelár k dispozícii. Včely, o ktoré sa rodiny starajú, pochádzajú z ich vlastnej včelnice.

Včelárom za sezónu?

„Projekt Včely pre každého podáva ľuďom pomocnú ruku. Sami sme zvedaví, ako sa k tomu postavia. Samozrejme, existuje aj alternatíva, že niektorá rodina zistí, že sa tomu venovať už nemôže. Vtedy včielky buď posunieme ďalšej rodine, alebo sa stanú súčasťou nášho včelárskeho krúžku v podobne školských včiel. Takýto projekt sme ešte nerobili, takže musíme byť pripravení na všetky možnosti,“ uviedla Mihoková.

Pritom však prízvukuje, že sa inšpirovali tým, že hladných ľudí nie je potrebné len zasýtiť, ale predovšetkým naučiť, ako si jedlo zadovážiť. Preto je cieľom nielen včely do záhrad umiestniť, ale naučiť sa, ako sa o ne starať. „Je nám jasné, že včelárom sa človek nestane „za sezónu“, ale za tento čas môže získať dobré základy. Každému určite odporúčame vzdelávací program pre včelárov, ktorý zastrešujú viaceré školiace organizácie v rámci Slovenska. Robia sa tam rôzne kurzy, semináre, akreditované výučbové programy,“ doplnila.

Včely im zostanú doma

Po skončení projektu sa o včely budú starať samotné rodiny. „Je to starostlivosť ako o každé iné hospodárske zviera, ktoré by sme si domov priviezli. Tým, že si ho domov dovezieme, preberáme za neho zodpovednosť. Je pritom jedno, či je to zviera veľké ako krava, alebo maličké ako jedna včielka,“ povedala Mihoková.

Projekt podporil Nadačný fond KIA v Nadácii Pontis. Keďže ide o dotačnú schému malých grantov, pokrýva to náklady pre dve rodiny. Každá dostala dva včelie úle, dve zdravé včelstvá, základné včelárske náradie, ochranný odev a celosezónne poradenstvo.

Občianske združenie Slnkotvor robí osvetu v oblasti včelárenia v obci Lúčky a regióne Liptov už približne 8 rokov. Na ZŠ s MŠ Lúčky už štvrtý školský rok funguje včelársky krúžok, v letných mesiacoch jún – august organizujú pre širokú verejnosť zážitkové včelie exkurzie, vybudovali včelín – ekoučebňu a náučný včelí chodník s 5. panelmi. Nacvičili náučné divadlo o včelách, ktoré v jeseni 2019 natočili na DVD a ponúkajú ho ako didaktickú pomôcku pre ZŠ a MŠ na Slovensku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia