Včela má veľmi dôležité postavenie v kolobehu prírodného života. Je najdôležitejším opeľovačom kultúrnych aj divo rastúcich rastlín a bez nej by došlo k narušeniu ekosystému a potravinového reťazca. Úloha včiel a opeľovačov je kľúčová pre potravinovú bezpečnosť aj pre globálny ekosystém. O tom prečo sú včely dôležité a ako vyzerá práca včelára sme sa rozprávali s PaedDr. Margarétou Hockickovou, predsedníčkou ZO SZV Ružomberok.
Ako ste sa dostali ku včelárstvu? Čo pre Vás včely znamenajú?
Včelárstvo je súčasťou našej rodiny niekoľko generácií. Nie je to len dedičstvo po predkoch, ale aj niečo, čo patrí do môjho života. Kdekoľvek by som žila, tak by som pravdepodobne hľadala spôsob, ako si zadovážiť včelstvo, aby vyplnilo časť môjho bytia.
Ste predsedníčkou Slovenského zväzu včelárov v Ružomberku. Môžete nám ho viac predstaviť?
Vzniku Slovenského zväzu včelárov predchádzali spolky včelárov v jednotlivých regiónoch. Podobne to bolo aj v Ružomberku. V roku 2019 sme oslávili storočnicu založenia našej ružomberskej organizácie. V súčasnosti má naša organizácia 194 členov a počet včelstiev sa pohybuje okolo 2400. Naša organizácia podporuje členov nie len pri rozširovaní vedomostí o včelárení prostredníctvom odborných prednášok, ale zabezpečuje aj nákup liečiv proti klieštikovivarroa, finančne refunduje včelárske pomôcky a pod. Stretnutia včelárov však nič nenahradí, vždy sa majú o čom rozprávať, spája ich jedno - včielky.
Ako vyzerá práca včelára a aký je kolobeh života včiel?
Práca včelára je v závislosti od ročného obdobia. Včelársky rok začína v auguste, kedy pripravujeme včelstvá na zimné obdobie. Prebieha liečenie včiel, ich kŕmenie, následne dezinfekcia včelárskych pomôcok. Mnohí včelári už preferujú ekologické liečenie včiel pred tvrdou chémiou i keď je finančne náročnejšie. Taktiež menia včelárske staré pomôcky z plastových materiálov alebo hrdzavejúceho kovu za antikór. Sú to finančne náročné nákupy, ale určite sa táto investícia prejaví v zdravotnom stave včelstiev a kvalite medu. V zimnom období sa včelár pripravuje na jarné obdobie výrobou rámikov, medzistienok a pod. V januári matky začínajú klásť, každý včelár sleduje prvý prelet, ktorý je prvým znakom úspešného prezimovania včelstva. Následne prichádzajú v apríli prvé prehliadky a osadenie medníkov. Medzi najväčších sledovateľov počasia počas jari a leta určite patria včelári, voľný čas takmer nepoznajú, pri včelách trávia takmer každú svoju voľnú chvíľku.
Známy výrok hovorí, že keď zahynie posledná včela, ľudstvo vyhynie do štyroch rokov. Prečo sú včely také dôležité?
Včely patria medzi hlavných opeľovačov. Ich prínos nie je len v opeľovaní plodín, ale aj samotných včelích produktov ako je med, propolis, vosk, ale aj včelí jed.
Je pravda, že včiel ubúda? Prečo je tomu tak?
Včely sú veľmi citlivé na zmenu klímy, zároveň sú prísnym testerom ekológie prostredia. Mnohí preferujú sterilné trávniky bez púpavy a iných burín. Vysádzajú tuje a iné kry a stromy, ktoré nijako nie sú prospešné pre náš ekosystém a najmä hmyz. Ak hmyz nemá dostatok peľovej a nektárovej paše, klesá ich počet, prejavuje sa to na ich zdravotnom stave. Umiestniť 50 včelstiev len tak s vidinou zisku je nerozumné. Treba sa zamyslieť, ako som prispel k pestrosti paše, čo som vysadil, aké postreky používam. Mnohé územia sú dnes práve z tohto titulu prevčelené.
Ako môže včelám pomôcť bežný človek?
Je to pomoc nie len včelám, ale aj všetkému hmyzu. Snažíme sa vysadiť rastliny, ktoré majú dlhú dobu kvitnutia, respektíve rastliny, ktoré kvitnú postupne od skorej jari až do neskorej jesene. Nepoužívame pesticídy, chemické postreky, trávniky kosíme po odkvitnutí, ak používame postrek na ovocné stromy alebo iné rastliny, striekame pred kvitnutím, skoro ráno, neskoro večer alebo za chladného počasia. Je mnoho postupov a je len na nás, ktorú možnosť zvolíme. SZV finančne podporuje výsadbu stromových alejí. Vysádzajú sa naše pôvodné stromy ako lipa, javor, dub a pod. O túto pomoc môžu požiadať i nevčelári, starostovia obcí, široká verejnosť. Výsadbu je možné zrealizovať v spolupráci SZV. Tieto stromy sú prospešné pre nás všetkých. Je potrebné kontaktovať predsedov jednotlivých ZO SZV, pod ktorý okres patria.
Je v súčasnosti včelárstvo populárne? Ako sa môžem stať včelárom?
Včelárstvo patrí medzi koníčky, ktoré nás obohacuje aj osobnostne. Máme však medzi sebou aj profi včelárov, ktorí sa včelárením živia. Mnohí začínajú tak, že si najskôr zaobstarajú včely a až následne prídu na to, čo to obnáša a rýchlo so včelárením končia. Iní sa prihlásia, či už do včelárskeho krúžku alebo si nájdu včelára, ktorý ich zaučí, no môžu sa aj prihlásiť na dvojročné vzdelávanie v odbore včelárstvo. Viac informácií sa môžu dozvedieť na stránke Slovenského zväzu včelárov www.vcelari.sk.
Včelárenie si však dnes vyžaduje omnoho viac, ako v minulosti. Včelári v minulosti napr. nepoznali klieštikavarroa a ochorenia včiel, ktorým je spúšťačom a následne ich hromadné úhyny, taktiež približujúceho sa k slovenským hraniciam sršňa ázijského.
Ako spoznám kvalitný slovenský med? Je dôležité si všímať odkiaľ pochádza med, ktorý konzumujem?
Kvalitný slovenský med si kúpime od včelára, ktorého poznáme. Nie je to na krajnici cesty od predavača, ale ani zo supermarketu. Kryštalizácia medu - ľudovo cukornatenie je prirodzená vlastnosť medu v krátkom čase. Mnohé medy začínajú kryštalizovať po týždni, dvoch. Nekryštalizuje agátový med. Presné zloženie medu nám však povie iba jeho laboratórny rozbor. Med patrí medzi najviac falšované potraviny v mnohých krajinách. Nedávne rozbory medov z obchodných reťazcov predajcov zaskočili a zákazníkov nemilo prekvapili.
Stanislava Bruk Lucká
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia