Vďaka Adriane Stolárovej je nielen v Rybárpoli poriadok

Vďaka Adriane Stolárovej je nielen v Rybárpoli poriadok

RedakciaAktuality18.10.2022

Adriana Stolárová pôsobí ako poslankyňa v mestskom zastupiteľstve už dve volebné obdobia. Mnohí obyvatelia ulíc Horská, Malé domky, Malé Tatry, Nová Hrboltová, Pod Čebraťom, Rybárpoľská, Textilná, Ž. Silbigera ju poznajú aj preto, lebo ju často vídajú, ako sa spoločne s nezamestnanými stará o poriadok v tejto časti Ružomberka.

Zeleného odpadu je veľa

„Teraz robíme hlavne sezónne jesenné práce. Ženy hrabú opadané listy, muži ich dávajú do vriec, ktoré končia v mestskej kompostárni. Popri tom zametáme chodníky a samozrejme že odstraňujeme aj bežné smeti,“ hovorí Adriana Stolárová, ktorú sme stretli na ulici Rybárpoľskej. Mesto jej poskytuje nezamestnaných podľa jej požiadaviek a rozsahu prác.

Listy hrabala aj Silvia Pušková. „Teraz je tu veľa listov, ale niekedy, hlavne cez prázdniny, keď sú deti doma, je veľa odpadkov po zemi. Počas školského roka sú zasa popri ceste do školy a na autobusovej zastávke.“

Stolárová vysvetlila, že v tejto ulici býva veľa sociálne slabších rodín, ekológia u nich nie je v popredí, čo aj vidno na ulici. „Ale preto sme tu, aby sme urobili poriadok.“

Minulý týždeň pracovali v Malých Tatrách, na budúci by sa chceli postarať o chodník z Malých Tatier na ulici Silbigera.

Teší ju, že rodinné domy majú kontajnery na biologicky rozložiteľný odpad, ale vadí jej, že z bytoviek ho má iba jedna, aj tá si ho od mesta vyžiadala. Podľa nej by určite pomohli ďalšie kontajnery na bio odpad, pretože aj v panelákoch žijú ľudia, ktorí sa o svoje okolie starajú.

Oprava ihriska, chodníkov a ciest

Medzi výzvy, ktorým sa chce Adriana Stolárová v najbližšej dobe venovať, patrí športové ihrisko na Rybárpoľskej ulici. V súčasnosti je zanedbané, zarastené, treba ho zrekonštruovať. „Určite by ho využíval nielen miestni obyvatelia, ale aj študenti blízkej Spojenej školy. Už máme na jeho opravu vyčlenených desaťtisíc eur, verím, že na budúci rok by sa to malo podariť.“

Zamerať sa chce aj na cesty a chodníky v zlom stave, ale upozornila, že nie všetky patria mestu. Niektoré sú majetkom Žilinského samosprávneho kraja, alebo Texicomu, čo znemožňuje ich opravy, pretože samospráva nemôže investovať do cudzieho majetku.

„Budeme sa snažiť pozemky od Texicomu kúpiť, aby sme mohli dať do poriadku niektoré chodníky prípadne vybudovať nové. V Malých Tatrách a v Novej Hrboltovej treba súrne meniť verejné osvetlenie. Je staré, poruchové, spotrebúva veľké množstvo drahej elektriny. Moderne LED lampy dokážu priniesť veľké úspory, ušetrené peniaze môže mesto investovať napríklad do ciest a chodníkov v tejto časti mesta,“ dodáva poslankyňa Adriana Stolárova, ktorá v komunálnych voľbách kandiduje s číslom 2 za volebný obvod 4, ku ktorému patria ulice Horská, Malé domky, Malé Tatry, Nová Hrboltová, Pod Čebraťom, Rybárpoľská, Textilná, Ž. Silbigera.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia