Vedenie Ružomberka kúpi respirátory, otvorí školy

Vedenie Ružomberka kúpi respirátory, otvorí školy

RedakciaAktuality4.2.2021

Niektorí odborníci odporúčajú využívať namiesto bežných plátených rúšok respirátory typu FFP2, ktoré poskytujú účinnejšiu ochranu. Keďže štát v tomto smere nevyvíja žiadnu aktivitu, primátor sa spoločne s viceprimátormi rozhodli nakúpiť respirátory aspoň pre seniorov.

„Ide o približne päťtisíc kusov, celková suma a spôsob doručenia bude známa až potom, ako radnica spracuje potrebné administratívne kroky,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Ani informácie o návrate detí do základných a materských škôl ešte nie sú konečné. Rodičia čakajú na rozhodnutie mesta.

Ktoré školy otvoria?

„Pracujeme na tom, aby boli otvorené testovacie miesta zriadené radnicou v Ružomberku počas celého víkendu. Budú slúžiť pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom škôl a rovnako aj rodičom, ktorí do pondelka budú potrebovať doklad o absolvovaní antigénového testovania s negatívnym výsledkom,“ poskytol informácie hovorca mesta Viktor Mydlo.

Odberových miest bude menej ako počas celoplošného skrínigového testovania, hovorca ich odhadol na tri, štyri. „O presnom počte a umiestnení musíme rozhodnúť čo najskôr, aby sme ich mohli pripraviť a aby sa vedeli prispôsobiť tí, ktorí ich budú využívať.“

Na oznam zareagovalo viacero rodičov, medzi nimi aj Marek. „Ako rodič si neprajem nič iné, len aby moje deti išli do školy, aj za podmienky, že sa budeme testovať aj každý týždeň.“

Ale ozvali sa aj odporcovia, ako napríklad Magdalena. „Namiesto toho, aby ste reagovali tým, že tieto testy nič nezaručujú, a nebudete napomáhať v nezmyselnom testovaní, tak sa všetci prispôsobia. Majú vás presne tam, kde vás chci mať. Urobíte čokoľvek, len aby šli deti do školy a neboli im odoberané základné ľudské práva. Choré všetko.“

Reagujú aj stredné školy

Do škôl by sa podľa ministra školstva mohli vrátiť aj študenti posledných ročníkov stredných škôl, zdravotnícke môžu otvoriť internáty. Dnes zverejnil oznam vedenie Spojenej školy v Ružomberku. Pokračujú v dištančnom vyučovaní. Dôvodom je odporúčanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši, ktoré v tomto období neodporúča otvárať školy.

„Najbližší možný nástup predpokladáme po jarných prázdninách od 22. februára 2021,“ oznámil riaditeľ Július Bruncko cez edupage školy študentom aj zamestnancom.

Rozhodnutie o forme vyučovania majú v rukách zriaďovatelia škôl. Ružomberská radnica sa stará o šesť základných, dve umelecké a desať materských škôl. Na území mesta sú ešte školy, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj aj súkromné osoby.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia