Veľké testovanie na Orave

Veľké testovanie na Orave

RedakciaAktuality24.10.2020

Výzvu vlády, aby Oravci využili možnosť otestovať sa na COVID-19 v pilotnej akcii, využilo zatiaľ niekoľko tisíc záujemcov. A neboli len z Oravy, prišli aj z Liptova.

Testovať sa prišli aj Liptáci

Vojaci zapisovali testovaných.

„V práci máme nakazenú kolegyňu, nechceli sme čakať, kým nás zavolajú na PCR testy, preto sme prišli do Leštín,“ povedala pani z Komjatnej. Domov odchádzala spokojná, v rukách držala certifikát s negatívnym výsledkom. Do Kraľovian prišla rodina z neďalekého Švošova. Možnosť zistiť, či nie sú infikovaní, využívajú aj zamestnanci z iných okresov, ktorí pracujú na Orave. „Budem pokojnejší ja, moja rodina, kolegovia aj zamestnávateľ,“ povedal Peter z Ružomberka. Aj on mal po približne hodinovom čakaní úsmev na tvári a negatívny výsledok vo vrecku.

Organizácia viazla

Spokojní ale neboli viacerí starostovia. Zatiaľ čo v Dolnom Kubíne bolo všetko pripravené na 16 odberných miestach už pred otvorením, niektoré obce hlásili nedostatok zdravotníkov a ďalšie problémy.

Ľudia čakali v radoch.

„Neprišli nám načas ochranné prostriedky. Priviezli ich pred deviatou hodinou. Dovtedy sa tu na oboch miestach vytvorili dlhé rady.“ povedal starosta Oravskej Lesnej Marek Majdiš. „Ale potom robili aj bez obedňajšej prestávky, lebo ľudia stále čakali.“ V najchladnejšej dedine Slovenska by mohlo testovanie absolvovať približne 2600 obyvateľov.

Najhoršia situácia nastala v rodisku Pavla Országha Hviezdoslava, kde nemal kto odoberať vzorky, pretože neprišli zdravotníci. „Zisťovali sme, čo sa stalo, povedali, že posielajú vojakov z mobilnej odberovej jednoty. Bol som kedysi profesionálnym vojakom, chápem, že nie vždy sa všetko podarí na prvý raz tak ako má,“ povedal starosta Antonín Zámečník.

Vo viacerých mestách aj dedinách museli kvôli chýbajúcim zdravotníkom dokonca zlúčiť dve odberné miesta do jedného.

Bez testu nemôžu ísť do zamestnania

Dlhé rady v Dolnom Kubíne sa neskracovali počas celého dňa. „Prišiel som z Bratislavy pozrieť s priateľkou rodičov. Využili sme možnosť zistiť, či nie sme pozitívni, ale obaja sme negatívni,“ povedal Marek. Ale v rade si odstáli približne hodinu a pol.

Viacero ľudí preto nasadlo do áut a išli skúsiť šťastie do okolitých malých dedín.

„Povedali nám, že v Osádke je málo ľudí, tak sme prišli,“ povedala Dolnokubínčanka Erika, s ktorou bol manžel aj tri deti. „Tu je to už na prvý pohľad oveľa lepšie ako v meste. Tam sa čaká aj dve hodiny.“

Vysoký záujem o testovanie pravdepodobne spôsobili aj prísnejšie podmienky počas zákazu vychádzania pre Oravu a Bardejov, ktorý začne platiť už od zajtra. Bez negatívneho testu sa totiž Oravci nedostanú do zamestnania.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia