Veľkonočná nedeľa vyšperkovaná vydareným stupákom na Sidorovo

Veľkonočná nedeľa vyšperkovaná vydareným "stupákom" na Sidorovo

RedakciaAktuality10.4.2023

Dali sme vyrobiť tristo účastníckych odznakov, pričom naši chlapi zvrchu sa vrátili len so siedmimi. Takže bolo 293 turistov, čo si zakúpili tradičnú pamiatku na toto podujatie. Samozrejme, hore mohli vyšliapať i ďalší, čo symbolicky neprispeli pre naše občianske združenie, a tak boli bez odznaku. V každom prípade nás teší veľmi pekný záujem, netajím s účasťou sme boli milo prekvapení,“ začal svoj pohľad na 24. ročník Veľkonočného výstupu na Sidorovo Ján Ondrík, predseda Občianskeho združenia Vlkolínec, ktoré spolu s Občianskym združením Klub vojenskej histórie – Vlkolínsky odboj, pripravilo tento sviatočný a už neodmysliteľný horský event v lone Veľkej Fatry.

Organizátori do poslednej chvíle nezakrývali obavy z vrtochov počasia. „Predpovede boli rôzne, ale napokon výstup rámcoval pekný deň,“ vravel ďalej J. Ondrík. „Keď som si ráno vyšliapal na vrchol Sidorova, skontrolovať, či je hore všetko pripravené, vrátane odznakov, kroniky, alebo zaužívaného občerstvenia, podklad na poslednej tretine túry bol ešte zamrznutý a zasnežený, lenže postupne to začalo púšťať.“

Dobrý chýr o „Sidorove“ sa čoraz viac šíri aj do vzdialenejších kútov republiky, a nielen tam. „Ešte na poslednú chvíľu, v sobotu, dokonca i včera som mal strašne veľa telefonátov. Boli to ľudia z celého Slovenska, takisto z Čiech. Napríklad v sobotu podvečer sa mi ozvala skupinka z Olomouca, ktorá bola zvedavá, aké bude počasie a či sa im, ak prídu, ujde zberateľský odznak. Samozrejme, uistil som ich, že bude o nich postarané. Napokon dorazili poobede, stihli vystúpiť a pozreli si aj našu dedinu,“ pokračoval J. Ondrík.

V „základnom tábore“, v dvore Ľudového a roľníckeho domu vo Vlkolínci, bolo pripravené malé občerstvenie. Na všetkých čo si uhradili „vstupné“ čakala odmena za predvedený výkon v podobe piva, alebo kofoly, keď súčasťou mini menu bol tiež chlieb so škvarkovou masťou a cibuľou. O pohodu a dobrú náladu sa starala ľudová hudba Milanovci z Bieleho Potoka. „Celodenný, avšak vydarený maratón, sme zavŕšili tesne pred sedemnástou, keď sa rozlúčili poslední účastníci,“ doplnil očividne spokojný Ján Ondrík.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia