Veriaci putovali k Panne Márii Snežnej

Veriaci putovali k Panne Márii Snežnej

RedakciaAktuality14.8.2023

Čoraz viac pútnikov oslovuje odpustová slávnosť v Trlenskej doline, ktorá sa konala 13. augusta na počesť Panny Márie Snežnej. Prišlo tam okolo 800 veriacich´najmä z rôznych kútov regiónu Liptova.

Svätú omšu celebroval J. E. Mons Ján Babjak SJ, emeritný prešovský arcibiskup, ktorý neskrýval radosť z návštevy Trlenskej doliny. Podľa neho najkrajší boží chrám je v prírode. Tu vidieť veľkosť Pána, ktorý dokázal vytvoriť takéto veľkolepé dielo ako je aj Trlenská dolina. Ďalej J. Babjak podotkol, že doteraz neslúžil svätú omšu Panne Márii Snežnej, lebo v ich obrade sa nenachádza takýto sviatok. Priblížil históriu vzniku sviatku. Panna Mária sa zjavila vo sne zároveň Liberiovi aj rímskemu patríciovi, ktorý vlastnil pozemok, kde mal byť kostol postavený. Nariadila pápežovi postaviť kostol na Esqulínskom pahorku, na mieste, kde bude ráno sneh. A naozaj, v noci zo 4. na 5. augusta 352, počas horúceho leta, napadal sneh na vrchol pahorku a označil miesto, kde mal stáť kostol. Preto sa bazilika volá aj bazilikou Panny Márie Snežnej.

Verejné púte sa konajú od roku 1935.

Verejné púte do kaplnky Panny Márie Snežnej v Trlenskej doline sa konali už od roku 1935, keď kaplnka vznikla ako súčasť zotavovne jezuitov.

V dôsledku násilnej likvidácie reholí bola tradícia pútí niekoľko desaťročí prerušená a aj po ich opätovnej obnove v roku 1995 začala kaplnka hneď plniť svoj pôvodný účel.

V súčasnosti sa opäť teší záujmu veriacich podobne ako imitácia lurdskej jaskyne, ktorú vytvoril v roku 1939 rehoľný brat Andrej Ratulovský. V štrbine skál je v súčasnosti inštalovaná socha Panny Márie a svätej Bernadety, dielo známeho umelca, ružomberského rodáka Svetozára Mydla.

Text a foto: Tibor Šuľa

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia