Veriaci slávili sv. omšu pri kaplnke Sedembolestnej Panny Márie

Veriaci slávili sv. omšu pri kaplnke Sedembolestnej Panny Márie

Stanislava Bruk LuckáAktuality18.9.2023

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásil v roku 1927 pápež Pius XI za hlavnú Patrónku Slovenska. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je zároveň aj štátnym sviatkom si každoročne pripomínane 15. septembra.

Vo sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa pravidelne koná sv. omša aj pri kaplnke v Stankovanoch, ktorú postavili na pamiatku cholerovej epidémie a zasvätili práve Sedembolestnej Panne Márii. Príjemne slnečné počasie umožnilo veriacim z farnosti sláviť sv. omšu vonku pri kaplnke aj tento rok. Celebrantom bol kňaz Štefan Piták, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Stankovanoch.

Obyvatelia obce Stankovany, ktorí prežili vyčíňanie cholery v roku 1831 dali z vďaky postaviť malú kaplnku za dedinou (vtedy to bolo za dedinou, dnes je už v zastavanej časti obce). Poskladali sa po šesť grajciarov na každého obyvateľa a v roku 1832 postavili z týchto prostriedkov kaplnku a zasvätili ju Sedembolestnej Panne Márii. V roku 2021 obnovili nátery na vakovke, vymenili poškodené šindle, vybetónovali polkruh pred kaplnkou, opravili oplotenie a múrik, a opravili sa aj dvere, na ktorých pribudla historizujúca kľučka a oválne okienko prekryté kovanou mrežou. Pred bránkou pribudol tiež banner, ktorý nás informuje o dôvodoch postavenia kaplnky. Na pamäť tejto udalosti, sa každoročne 15. septembra pred kaplnkou slúži svätá omša - na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia