Vianoce oslavujú aj za mrežami. Takto strávia Vianoce ružomberskí väzni

Vianoce oslavujú aj za mrežami. Takto strávia Vianoce ružomberskí väzni

RedakciaAktuality24.12.2019
Brány väznice sa pre väzňov v Ružomberku neotvoria, všetci trávia Vianoce vo výkone trestu, (Foto:TASR)

Vianoce sú sviatkami pokoja, lásky a odpustenia. Väzni ich dnes trácia v svojich celách, odpykávaním si trestu, bez odpustenia. Aj keď v ústave prebiehala predvianočná výzdoba oddielov, zdobenie vianočných stromčekov, úprava pastoračnej kaplnky, odsúdení si museli zvyknúť na vianočnú tematiku inak. Krátko pred Vianocami si mohli užiť adventný hudobný koncert, pripraviť sa duchovne na Vianoce a dnes sa zobudili do Štedrého dňa. Medzi mrežami.

Všetci strávia Vianoce vo výkone trestu

Väznicou sa šíri vianočná atmosféra. Niektorí väzni si už zvykli na svoj nový život, iní si stále zvykajú. Pre niektorých sú to prvé Vianoce bez rodín. Aj to vedie k myšlienke uvedomenia si svojich činov na slobode. V ružomberskom Ústave na výkon trestu je dnes 357 odsúdených mužov, pričom všetci strávia vianočné sviatky v ústave.

„Za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, plnení činností súvisiacich so všeobecným rozvojom osobnosti odsúdeného, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu možno odsúdenému udeliť ako najvyššiu formu disciplinárnej odmeny mimoriadne voľno na opustenie ústavu až na päť dní,“ hovorí Monika Kacvinská z Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemožno udeliť odsúdenému umiestnenému do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. „V rámci ústavu Ružomberok nebol navrhnutý žiadny odsúdený na takúto formu disciplinárnej odmeny,“ dopĺňa Kacvinská.

TASR

Malý darček aj pre odsúdených

Všetci odsúdení dostanú k večeri balíček potravín, ktorý obsahuje mandarínku, jablko, sušienku a čokoládovú tyčinku. Atmosféra sviatočných dní je v ústave zdôraznená aj zostavením jedálneho lístka, ktorý počas sviatkov zohľadňuje zvyklosti jednotlivých regiónov Slovenska. Ako „štandardná“ strava bude na Štedrý deň:

Raňajky – čierna káva, chlieb, 2x šatôčka ovocná, maslo

Polievka – zeleninová s mrveničkou

Hlavné jedlo – hubové rizoto, šalát

Večera – kapustová polievka, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, balíček (ovocie, keks, čokoládová tyčinka), čaj

Počas vianočných sviatkov majú odsúdení naplánované aktivity vykonávané v súlade s časovým rozvrhom dňa a ponukovým listom kultúrno-osvetovej činnosti, ktoré pozostávajú zo sledovania TV, turnaja v kartách, vedomostného kvízu , turnaja v šachu, turnaja v stolnom tenise, športových a spoločenských hier na oddieloch a možnosti využitia posilňovne.

Vianočný denný rozvrh dňa

Počas vianočných a novoročných sviatkov sa v ústave prispôsobuje aj denný rozvrh dňa, ktorý je oproti bežnému režimu zmiernený a zohľadňuje výnimočnosť sviatočných dní predĺženou večierkou, hlavne kvôli sledovaniu sviatočných televíznych programov. K naplneniu tohto výnimočného obdobia prispievajú aj duchovné aktivity a pastoračná služba, vrátane liturgickej hudby a spevu. Atmosféra sviatočných dní je v ústave zdôraznená aj zostavením jedálneho lístka, ktorý počas sviatkov zohľadňuje zvyklosti jednotlivých regiónov Slovenska. Väzni si môžu užiť aj duchovné aktivity a pastoračnú službu vrátane liturgickej hudby a spevu. Počas Štedrého večera búdu mať odsúdení možnosť zúčastniť sa Polnočnej svätej omše a následne sa pre odsúdených uskutoční svätá omša spojená s katechézou a premietaním filmu

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia