Víanočná aukcia výtvarných diel

Víanočná aukcia výtvarných diel

RedakciaAktuality8.12.2023

Vianočná akcia výtvarných prác žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ľudovíta Fullu v Ružomberku sa uskutočnila 6. decembra v tamojšej synagóge. Jej dvanásty ročník, tak ako predchádzajúce, ponúkol 30 umeleckých diel od talentovaných detí.

„Téma prác bola ľubovoľná a takisto si deti mohli vybrať výtvarnú techniku, prípadne ich kombinovať,“ povedala učiteľka výtvarného odboru ZUŠ Ľ. Fullu Jana Hradilová.

Na aukciu priniesli diela rôznych výtvarných techník – kresba, maľba, koláž, kombinovaná technika. Boli o nálade a pocitoch nádejných mladých umelcov. Autori pred dražením svojej práce popísali jej vznik, spôsoby jej vyhotovenia. Priblížili aj dôvod výberu témy, svoju náladu pri tvorbe diela.

V aukcii ponúkali na predaj práce, ktoré vytvorili žiaci rôzneho veku. Najmladšia autorka mala päť rokov a najstaršia 18 rokov. Do dražby sa zapojili predovšetkým rodičia a príbuzní mladých výtvarníkov. Vyvolávacia cena jedného obrazu bola 15 eur, ale predávali sa minimálne raz tak drahšie. Dokonca pri jednom bola najvyššia suma až 80 eur.

Vianočná výtvarná aukcia začala písať svoju históriu v roku 2011. Diela dražili v átriu hotela Kultúra. Podujatie ZUŠ začala organizovať spolu s Ústrednou vojenskou nemocnicou (ÚVN) a v spolupráci s mestom Ružomberok. V prvom ročníku sa vydražilo 28 prác za takmer 1500 eur, ktoré boli použité na revitalizáciu prostredia Gynekologicko – pôrodníckej kliniky ÚVN. O rok neskoršie vydraženú sumu použili na zakúpenie grafického lisu pre výtvarný odbor ZUŠ Ľ. Fullu. „Som rád, že pokračujeme v tradícii a cením si aj snahu našich pedagógov, ktorí so svojimi žiakmi vytvorili krásne diela. Ďakujem aj rodičom za podporu a rozvoj talentu u ich detí,“ povedal riaditeľ ZUŠ Ľ. Fullu Marcel Dúbravec.

Aukciu výtvaných diel spestrili svojim umením žiaci tanečného a hudobného odboru ZUŠ Ľ. Fullu. S nadaním žiakov ZUŠ Ľ. Fullu sa môžeme zoznámiť aj počas vianočného koncertu, ktorý bude 7. decembra od 17. 00 h v Kultúrnom doma Andreja Hlinku v Ružomberku.

Fotogaléria

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia