Vianočná aukcia výtvarných diel

Vianočná aukcia výtvarných diel

RedakciaAktuality9.12.2022

Konala sa po dvojročnej prestávke. Jej organizovanie prerušili protiepidemické opatrenia. „Som rád, že pokračujeme v tradícii a cením si aj snahu našich pedagógov, ktorí so svojimi žiakmi vytvorili krásne diela,“ uviedol riaditeľ školy Marcel Dúbravec.

„Téma prác bola ľubovoľná a takisto si deti mohli vybrať výtvarnú techniku, prípadne ich kombinovať,“ podotkol vedúci výtvarného odboru ZUŠ Ľ. Fullu Jurij Backov. Doplnil: „Na aukciu sme ponúkli diela rôznych výtvarných techník – kresba, maľba, koláž, kombinovaná technika. Sú to výpovede našich žiakov, ich nálad a pocitov.“ Autori pred dražením svojej práce popísali jej vznik, spôsoby jej vyhotovenia. Priblížili aj dôvod výberu témy. Otvorili tak svoje srdce a ich vnímanie krásy. Práve srdce s ružou sa stalo symbolom výtvarnej vianočnej akcie.

V aukcii ponúkali na predaj 30 diel, ktoré vytvorili žiaci rôzneho veku. Do dražby sa zapojili predovšetkým rodičia a príbuzní mladých výtvarníkov. Vyvolávacia cena jedného obrazu bola 20 eur, ale predávali sa minimálne raz tak drahšie. Dokonca pri jednom autoportréte bola najvyššia suma až 85 eur.

Vianočná výtvarná aukcia začala písať svoju históriu v roku 2011. Diela dražili v átriu hotela Kultúra. Podujatie ZUŠ začala organizovať spolu s Ústrednou vojenskou nemocnicou (ÚVN) a v spolupráci s mestom Ružomberok. V prvom ročníku sa vydražilo 28 prác za takmer 1500 eur, ktoré boli použité na revitalizáciu prostredia Gynekologicko – pôrodníckej kliniky ÚVN. O rok neskoršie vydraženú sumu použili na zakúpenie grafického lisu pre výtvarný odbor ZUŠ Ľ. Fullu. “Aj tento rok pôjdu získané peniaze za obrazy v prospech ich tvorcov. Pre nich pripravíme výlet do Bratislavy a návštevu tamojšej Slovenskej národnej galérie,“ uviedol M. Dúbravec.

Pri zrode Vianočnej aukcie stál aj vtedajší viceprimátor mesta Ružomberok Stanislav Bella, ktorý je teraz predsedom Rady školy ZUŠ. V tejto súvislosti podotkol: „Som rád, že toto podujatie si získalo aj teraz veľkú podporu medzi žiakmi školy. Vždy si z neho odnášam aspoň jeden obraz.“

S nadaním žiakov ZUŠ Ľ. Fullu sa môžeme zoznámiť aj počas vianočného koncertu, ktorý bude 13. decembra od 17.00 h v Kultúrnom doma Andreja Hlinku v Ružomberku. Nevšedným spôsobom - spevom, tancom, hrou na hudobné nástroje, napíšu list Ježiškovi.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia