Vianočné chvíle vo väzení sú smutné. Ako budú tráviť Vianoce ružomberskí väzni?

Vianočné chvíle vo väzení sú smutné. Ako budú tráviť Vianoce ružomberskí väzni?

RedakciaAktuality21.12.2018

Pre ľudí vo výkone trestu zabezpečuje Zbor väzenskej a justičnej stráže zmysluplné akvitity, ktoré spríjemňujú život väzňom počas vianočných a novoročných sviatkov. „Všetky tieto aktivity musia rešpektovať účel výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody o z neho vyplývajúce obmedzenia,“ hovorí Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže. Pod vedením personálu ústavu sú pre väznené osoby pripravené športové podujatia, kultúrne programy, vedomostné kvízy, prednášky a besedy - tematicky zamerané na sviatočné obdobie. Podobné aktivity zdôrazňujú pozitívne hodnoty, ktoré sú založené na národných a kresťanských tradíciách a väzňov môžu motivovať k správnym rozhodnutiam alebo hodnotným predsavzatiam.

Sviatočné menu aj malý darček

Podľa slov Adriána Baláža dostanú všetci odsúdení aj špeciálny vianočný balíček potravinového charakteru – mandarínku, jablko, keks a čokoládovú figúrku s vianočným motívom. Atmosféra sviatočných dní je vo všetkých ústavoch zdôraznená aj zostavením jedálneho lístka, ktorý počas sviatkov zohľadňuje zvyklosti jednotlivých regiónov Slovenska. Na Štedrý deň čaká väzňov takéto menu:

Raňajky – káva biela, chlieb, šatôčka ovocná, maslo

Polievka – zeleninová s mrveničkou

Hlavné jedlo – hubové rizoto, šalát

Večera – kapustová polievka, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, balíček, čaj

Duchovné aktivity a pastoračná služba

Počas vianočných a novoročných sviatkov sa prispôsobuje denný rozvrh dňa, ktorý je oproti bežnému dňu voľnejší. Väzni budú mať predĺženú večierku a budú môcť sledovať sviatočné televízne programy. K naplneniu tohto výnimočného obdobia prispievajú aj duchovné aktivity a pastoračná služba, vrátane liturgickej hudby a spevu. „Počas Štedrého večera búdu mať odsúdení možnosť zúčastniť sa Polnočnej svätej omše a následne na Božie narodenie, prvý sviatok vianočný, sa pre odsúdených uskutoční svätá omša spojená s katechézou a premietaním filmu,“ hovorí o vianočnom programe Adrián Baláž.

Väzni sa na Vianoce pripravujú

A hoci si priestory väznice predstavujeme všelijako, vianočnú atmosféru tam v týchto dňoch skutočne pocítime. Sviatočné chvíle dopĺňa výzdoba oddielov, zdobenie vianočných stromčekov a úprava pastoračnej kaplnky odsúdenými na vianočnú tematiku. „Ďalej sa uskutočnili tri adventné hudobné koncerty pre odsúdených za maximálneho stupňa stráženia a stredného stupňa stráženia. Taktiež odsúdení realizovali vianočné predstavenie pre personál ústavu,“ prezradil Baláž.

Z ružomberského ústavu nejde domov nikto

V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku je umiestnených 380 odsúdených mužov, pričom všetci strávia vianočné sviatky v ústave. Väzni môžu dostať aj výnimku, a to „za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, plnení činností súvisiacich so všeobecným rozvojom osobnosti odsúdeného, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu možno odsúdenému udeliť ako najvyššiu formu disciplinárnej odmeny mimoriadne voľno na opustenie ústavu až na päť dní,“ vysvetľuje Baláž. Mimoriadne voľno na opustenie väznice nemôžu udeliť odsúdenému s maximálnym stupňom stráženia. „V rámci ústavu Ružomberok nebol navrhnutý žiadny odsúdený na takúto formu disciplinárnej odmeny,“ prezrádza Baláž. Podľa jeho slov je za istých okolností možné povoliť odsúdenému vychádzku mimo ústavu, aby navštívil blízke osoby najviac na 48 hodín.

Karty, posilňovňa i turnaj v šachu

Ružomberskí väzni majú svoj program na Štedrý deň už pripravený. „Sú naplánované aktivity, ktoré budú v súlade s časovým rozvrhom dňa a ponukovým listom kultúrno–osvetovej činnosti, ktoré pozostávajú zo sledovania TV, turnaja v kartách, vedomostného kvízu, turnaja v šachu, turnaja v stolnom tenise, športových a spoločenských hier na oddieloch a možnosti využitia posilňovne,“ dodal k vianočnému programu počas Štedrého dňa Adrián Baláž.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia