Vítanie Nového roka s pyrotechnikou je v Ružomberku zakázané

Vítanie Nového roka s pyrotechnikou je v Ružomberku zakázané

RedakciaAktuality30.12.2023

Skôr ako použijete petardy a svetlice, uvedomte si, že zatiaľ čo vám prinesú radosť, iným spôsobia utrpenie.

Takmer všetky veľké obchodné reťazce ponúkajú koncom roka na predaj aj pyrotechniku, pridávajú sa malí predajcovia. Výnimkou nie je ani Ružomberok. Mnohí kupujúci ale netušia, že ak ju použijú na území mesta a jeho mestských častí, porušia všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré zakazuje jej používanie nielen na Silvestra, ale počas celého roka.

„Podľa platného všeobecne záväzného nariadenia je používanie pyrotechnických výrobkov na celom území mesta Ružomberok zakázané, okrem kategórie F1. Do tejto kategórie patrí zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku a možno ju používať vo vnútri obytných budov. Sú to motýle, bzučiaky, fontány a prskavky,“ vysvetlil preventista mestskej polície Roman Jankovič.

Mnohí oslavujúci tento zákaz nerešpektujú a nočnú oblohu osvetľujú ohňostroje, ulice sa otriasajú výbuchmi. V kombinácii s alkoholom, môže mať zdanlivo nevinná zábava vážne následky. „Veríme, že vďaka nariadeniu sa zníži aj počet úrazov. Oči a ruky budete chcieť používať aj po silvestrovskej noci, počas celého nového roka,“ povedal Jankovič.

Na dodržiavanie VZN č.3/2022 počas celého roka dohliadajú príslušníci mestskej polície, ktorí môžu vinníkovi uložiť na mieste 33-eurovú pokutu, v správnom konaní až do výšky 165 eur.

Zákaz slúži na ochranu tých najzraniteľnejších, starších ľudí, pacientov v zdravotníckych zariadeniach a citlivých ľudí. Ohlušujúce explózie zle znášajú domáce zvieratá ale aj zver voľne žijúca v prírode.

Upozorňujeme, že od 2. januára 2024 začne na celom Slovensku platiť novela zákona o výbušninách, ktorú schválil parlament ešte v roku 2023. Zakazuje počas celého roka, vrátane Silvestra, používať všetky druhy petárd, rovnako aj rímske sviece, výmetnice a rakety, ktorých hlavným efektom je robenie hluku.

Zákon mení aj podmienky predaja. Pyrotechniku vyšších kategórií, ktorá zostáva povolená, už kúpite iba v špecializovaných predajniach na to určených. Predávať v supermarketoch tak bude možné len kategóriu F1, do ktorej patria prskavky, fontánky či vybuchovacie guličky

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia