Slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny sa uskutočnilo 7. mája 2019 pri pamätnej tabuli na budove Liptovského múzea.
Spomienkového aktu sa zúčastnili predstavitelia verejného života mesta, poslanec NR SR Milan Mojš, primátor mesta Igor Čombor, viceprimátor Michal Lazár, Anna Paráková prednostka Okresného úradu Ružomberok. Ďalšími vencami a kvetmi si uctili pamiatku členovia Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ostatní prítomní, ktorí vzdali úctu padlým v boji.
„Prešli už desaťročia a ľudstvo vidiace vlastnú priepasť sa stalo múdrejším a zodpovednejším? Vyrástla tretia povojnová generácia zdalo by sa, že hrozba znovuzrodenia fašizmu a nacizmu musí prejsť do roviny teórie a mravnej časti svetových dejín. Čo však vidíme aj v súčasnosti je, že snahy o rasovú, národnostnú, náboženskú nadvládu stále žijú a fungujú,“ povedal Igor Čombor a zároveň poukázal na nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese.
Od kapitulácie nemeckých vojsk už uplynulo 74 rokov. Jednotlivé štáty si tento deň pravidelne pripomínajú 8. mája. V Slovenskej republike je Deň víťazstva nad fašizmom dňom pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci zákonodarného zboru v júni 1996, čím zdôraznili význam tejto udalosti .
„V dnešných dňoch si pripomíname hrôzy vojny, ktorá hlboko zasiahla do bežného života každého jedného človeka. Toto sú fakty a skutočnosti, ktoré nemôžeme spochybňovať „Hrdosť národa siaha tak ďaleko, ako ďaleko siaha jeho pamäť“ Aj to je dôvod, kvôli ktorému nemôže náš bežný život, plynúť iba v zabehnutom tempe všedného dňa. V konkrétnom čase a priestore sme zviazaní s našou minulosťou, nadväzujeme i zveľaďujeme historické dedičstvo, preberáme jeho tradície, ctíme si jeho hodnoty overené časom, udalosťami a skúsenosťami našich predkov,“ povedal pre náš portál predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Ružomberku, Róbert Fajta.
Ten ďalej pripomenul, že je nemožné obyčajnými slovami opísať obrovské množstvo ľudských tragédií a utrpenia, ktoré sa postupom času stáva čoraz vzdialenejšie pre mladú generáciu, ktorá vojnové šialenstvo nikdy nezažila a pevne verí, že ani nezažije. Fajta dodal, že je potrebné si pripomínať historické udalosti a čo je podstatné pravdivo ich mládeži vysvetľovať.
2.svetová vojna je smutná kapitola histórie ľudstva. Zahynulo v nej viac ako 60 mil. ľudí, z toho dve tretiny civilného obyvateľstva. Poznať históriu je veľmi dôležité, aby sa neopakovali chyby, ktoré sa stali.
Predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Ružomberku zúčastnených a aj širokú verejnosť vo svojom príhovore pozval na akciu pod názvom Bicyklom po stopách SNP, ktorej cieľom je ukázať miesta, kde sa boje za našu slobodu odohrávali. Tá sa uskutoční 15.júna 2019 pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia