Publikácia Náš Ružomberok na historických pohľadniciach prostredníctvom obrazových materiálov mapuje, ako moderný Ružomberok vznikal a menil podoby. Ak máte o tento bohatý, historický materiál záujem publikáciu si môžete zakúpiť v Informačnom centre Kultúrneho domu Andreja Hlinku.
Dôvodov, prečo sa Hruboňovci rozhodli vydať takúto publikáciu je viac. „V prvom rade, obaja autori máme k Ružomberku osobný vzťah, prežili sme tu značnú časť života a mali sme pocit, že už dlhšiu dobu nevyšla reprezentatívna populárno-odborná monografia, ktorá by mesto a jeho históriu mohla prezentovať tak Ružomberčanom, ako aj širšej verejnosti,“ povedal pre náš portál historik Anton Hruboň. Obdobiu prvej polovice 20. storočia, z ktorého pohľadnice pochádzajú, sa i profesionálne venuje, takže si s ocom spoluautorom povedali, že je ideálna príležitosť skĺbiť spoločné záľuby dokopy.
Druhý autor knihy Antoním Hruboň je dlhoročným zberateľom pohľadníc a jeho zbierka vyobrazení starého Ružomberka obsahuje niekoľko tisíc exemplárov.
Podľa Antona Hruboňa mnohé iné, počtom obyvateľov menšie mestá a mestečká takúto publikáciu majú, Ružomberok až doteraz v tomto smere zaostával. Odvážne sa nazdáva, že kniha v podobe, v akej sa zrodila, môže Ružomberok reprezentovať desaťročia, nie je to žiaden konjunkturálny projekt, vytvorený nasilu. „Máme z knihy naozaj úprimnú radosť a aj prvé odozvy boli fantastické,“ povedal Anton Hruboň.
Zozbieranie kolekcie pohľadníc trvalo podľa historika roky, samotné spracovanie publikácie takmer rok. „Pohľadníc Ružomberka je toľko, že sme zápasili s tým, ktorú z otcovej zbierky, siahajúcej do roku 1898, do edície vybrať a ktorú nie,“ prezradil Hruboň.
Ružomberok ako sa v publikácii píše, zaznamenal v poslednej tretine 19. a na začiatku 20. storočia obrovský vzostup, z provinčného mestečka Horného Uhorska sa stalo dynamické centrum hospodárskeho, kultúrneho a politického života. Tak sa stalo námetom grafických prevedení od vydavateľov pohľadníc z Ružomberka i iných kútov štátu - Budapešti, Viedne či dokonca Vroclavi.
Hruboňovci v publikácii upozorňujú, že vďaka továrňam na celulózu a papier a vďaka textilke, ktoré v tomto období vznikli, mesto zaznamenalo prudký demografický nárast, čo sa priamoúmerne podpísalo na rozvoji služieb. Ružomberské korzo, tvorené ulicami Podhora a Mostová, sa hemžilo drobnými prevádzkami všetkého druhu. Rozvoj mesta a význam, ktoré nadobudlo, zároveň podnietili výstavbu nových budov, ktoré existujú dodnes.
„Toto všetko a omnoho viac nájdu čitatelia v publikácii, ktorá je akousi symbolickou prechádzkou po starom Ružomberku. Knihu sme na rozdiel od iných podobných monografií nepoňali ako suchopárne nasekané pohľadnice s krátkymi popismi,“ povedal pre náš portál historik Hruboň.
Pokiaľ to bolo možné, sa autori snažili vyrozprávať príbehy jednotlivých objektov, samotných pohľadníc, či dokonca ich odosielateľov a prijímateľov. Skrátka, ako sami počas prezentácii povedali - dodať im ľudský rozmer.
Na predstavení diela sa okrem dvoch rodinných príslušníkov zúčastnil tretí – krstný otec publikácie, primátor Igor Čombor.
Ten vo svojom príhovore spomenul, že symbióza veľkých fabrík, mesta a aj dopravného spojenia je príčinou, že sa mesto rozvíjalo a môže vyprodukovať, tak zaujímavé historické udalosti, osobnosti, o ktoré sa dá aj po rokoch oprieť.
Páči sa mi myšlienka mladého Hruboňa, ktorý povedal, že Ružomberok by mal nejakým spôsobom fenomén svojej histórie využiť - jednak pre návštevníkov, ale aj svojich obyvateľov,“ konštatoval počas prezentácie primátor Čombor a dodal, že bohatá história mesta by nás mala motivovať pre rozvoj dneška a aj budúcnosti.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia