Vlkolíncom znela fujara

Vlkolíncom znela fujara

RedakciaAktuality1.8.2023

Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo 29. júla podujatie Fujara znie Vlkolíncom. Zišlo sa tam vyše 40 fujaristov z celého Slovenska, k nim sa pridali heligonkári, harmonikári i folklórne súbory.

Pestrofarebná riava účinkujúcich zaplnila celú osadu Vlkolínec. Spoločne s divákmi vytvorili neopakovateľnú atmosféru osláv ľudového umenia. Trochu im bolo aj tesno, lebo okolie zvonice poskytovalo málo priestoru. Napriek tomu to neubralo na umeleckom zážitku. Neprekazil ho ani dážď, ktorý sa dvakrát prehnal nad Vlkolíncom. Pódium pri zvonici sa stalo oslavou fujary, folklóru, ale predovšetkým Vlkolínca, ktorý je už 30 rokov známy vo svete ako unikátny krajinnosídelný architektonický komplex.

"Do Vlkolínca som prišla aj s dcérou, auto sme nechali dole na parkovisku. Zvykneme sem chodiť na víkendové prechádzky, lebo bývame v Baničnom,“ povedala Ružomberčanka Miriam. Doplnila, že je škoda, že vo Vlkolínci nie je amfiteáter alebo stále pódium, kde by boli akcie. Medzi divákmi bol taktiež Michal z Banskej Bystrice, ktorý do Vlkolínca prišiel s manželkou a päťročnou dcérkou. “Program bol veľmi bohatý, ale škoda, že sme si nemali, kde sadnúť. Chýbali lavičky, ale napriek tomu som rád, že som mohol vidieť po hromade toľko fujár.” Vedúci speváckej skupiny Sliačanská sedmička Jozef Ondrejka z Liptovských Sliačov, ocenil úsilie organizátorov. „Som rád, že do Vlkolínca prišlo toľko účinkujúcich a divákov. Podporili sme dobrý úmysel usporiadateľov,” povedal J. Ondrejka.

Slávnosť vo Vlkolínci sa začala raňajšou svätou omšou v Kostole navštívenia Panny Márie. Umocnili ju svojim vystúpením aj fujaristi. Svätú omšu celebroval Peter Kvasňák farár z Liptovského Jána, ktorý v kázni okrem iného uviedol, že terajšie jubileum Vlkolínca je veľká udalosť. Pripomíname si jeho 30. výročie zápisu do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. V tejto súvislosti podotkol, že ide o veľký sviatok a je nesmierne rád, že na svätú omšu prišlo toľko ľudí. Ďalej pripomenul, že Vlkolínec je spätý aj so životom pátra Pavla Horského, ktorý sa tu nielen narodil, ale aj pôsobil. Narodil sa 15. januára 1924 a zomrel 29. októbra 1995.

Po sprievode folkloristov Vlkolincom patrilo pódium pri zvonici približne päťhodinovému programu. Samozrejme, že v ňom dominovali fujaristi z rôznych kútov Slovenska. Prišli zo Zvolena, Očovej, Heľpy, Liptova. Ich umenie doplnili spevmi, tancami a ľudovou muzikou ľudové kolektívy z regiónu dolného Liptova. Medzi nimi boli napríklad folklórne skupiny z Likavky, z Liptovskej Osady, z Liptovskej Lúžnej, zo Stankovian. K nim sa pridal aj folklórny súbor Liptov.

Ľudový sviatok pripravilo občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s mestom Ružomberok a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov. “Veľmi nám pomohli aj sponzori, finančne prispeli aj starostovia obcí, ako aj občania,” povedal Ľubo Lauko, spoluorganizátor podujatia a „otec“ myšlienky prezentovať fujaru, najtypickejší slovenský hudobný nástroj, na Vlkolínci.

Počas folklórneho festivalu vo Vlkolínci ponúkali svoje výrobky aj remeselníci ako napríklad výrobca opaskov, bábik a hračiek upletených z vlnenej priadze, ale i rezbári a drotárka.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia