Vlkolínec si pripomenie významný miľník

Vlkolínec si pripomenie významný miľník

RedakciaAktuality28.7.2023

Je to hlavná akcia pri príležitosti 30. výročia zapísania našej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vychádza nám to na 160 učinkujúcich,“ uviedol k zajtrajšiemu (sobotňajšiemu) folklórnemu festu s názvom Fujara znie Vlkolíncom Ján Ondrík, predseda Občianskeho združenia Vlkolínec, ktoré je organizátorom v spolupráci s mestom Ružomberok.

Prvé ročníky, keď otcom celej myšlienky bol fujarista Ľubomír Lauko, na ktorého sme všetci hrdí, sa konali už dávnejšie. Vlkolínec a fujara, to sú dva prvky, ktoré sa snúbia. Veď ide o samostatné zápisy v UNESCO. Keďže teraz si pripomíname významné jubileum v histórii našej osady, navrhli sme mestu takúto formu oslavy. Som len rád, že napokon spoločne sa do toho išlo. Program je bohatý a zaujímavý, no veľmi si želám, aby vyšlo počasie. Prvýkrát sa všetko bude diať v strede našej osady,“ pokračoval J. Ondrík.

Návštevníci sa môžu tešiť nielen na majstrov fujary zo všetkých kútov Slovenska, no tiež na celú plejádu folklórnych súborov. Účasť prisľúbili Likava, Lúžňan, Podšíp, Sliačanská sedmička, Hájiček, Osaďan, Stankovan, Ostrô a tiež Liptovskí heligonkári. „Pán Lauko s touto myšlienkou žil už od konca minulého roka. Čo sa týka fujaristov, Ľubovi stačí im len zatelefonovať a už týchto pánov má istých. Veď všetci sú to jeho priatelia, alebo známi. Len mimochodom, ide o skromných ľudí, ktorí sa nepozerajú na honorár, alebo odmenu. Sú ochotní prísť obrazne za misku guláša, či pamätné tričko,“ dodal Ján Ondrík.

Významná „tridsiatka“ sa zajtra (29. júla) začne na Vlkolínci o 9. hod. svätou omšou. Potom celou dedinou prejde sprievod, aby o 10. hod. mohlo odštartovať defilé fujaristov. Od 11. hod. je naplánovaná prezentácia zúčastnených folklórnych súborov. Predpokladané ukončenie „Fujary“ je okolo osemnástej hodiny.

Ešte dodajme, že Výbor svetového dedičstva na svojom 17. zasadnutí 6. - 11. decembra 1993 v kolumbijskej Cartagene, prijal uznesenie o jedinečnej svetovej hodnote lokality a rozhodol o jej zapísaní do zoznamu svetového dedičstva.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia