„Vlkolínec včera a dnes“ poukazuje na tajomstvo minulosti: návštevníci výstavy ochutnali liptovský meteník aj známu frndžalicu

„Vlkolínec včera a dnes“ poukazuje na tajomstvo minulosti: návštevníci výstavy ochutnali liptovský meteník aj známu frndžalicu

RedakciaAktuality10.12.2018

Výstavu organizuje Mesto Ružomberok v spolupráci s partnermi a momentálne je inštalovaná v budove Univerzitnej knižnici v Bratislave (UKB). „V pondelok, 3. decembra, sme ju odštartovali vernisážou za bohatej prítomnosti vzácnych hostí. Bola s nami generálna riaditeľka UKB Silvia Stasselová, vedúca informačného a dokumentačného strediska UNESCO Natália Fillová, vedúca sekcie pre výchovu a vzdelávanie SK UNESCO Dagmar Kopčanová, zástupkyňa SK UNESCO pani Kapustová Helbichová a mnoho ďalších hostí, aj rodákov z Ružomberka, žijúcich v BA,“ hovorí Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky na Mestskom úrade v Ružomberku. Záštitu nad výstavou prevzala Slovenská komisia pre UNESCO, ktorej predsedom je minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Vlkolínec je klenotom, hudba podpisom

Vernisáž otvorila generálna riaditeľka Silvia Stasselová, ktorá vyzdvihla jedinečnosť lokalít zapísaných do zoznamu UNESCO: „Vlkolínec patrí do tohto zoznamu a je významnou pamiatkou ľudovej architektúry, ktorá dokázala presvedčiť o svojej výnimočnosti a zviditeľniť Slovensko v kultúrnej oblasti. Výstava nám priblíži život v tejto jedinečnej lokalite a vzdá úctu jej obyvateľom za ich ochranu tohto kultúrneho dedičstva. Na dvanástich paneloch sa návštevníci budú môcť oboznámiť s históriou, architektúrou, ľudovou kultúrou, poľnohospodárstvom, faunou a flórou a kultúrnymi aktivitami spojenými s uvedenou lokalitou,“ povedala počas príhovoru. Otvorenie sprevádzal aj hudobný vstup Igora Littvu a Emky Truchanovej. „Bolo úžasné sledovať prítomných, ako boli odrazu hrdí na to, že sú Slováci a že toto je naša hudba! Úsmevy, obdiv a hrdosť som videla aj na tvárach prítomných. Nesmierne ma to potešilo až dojalo,“ neskrývala pocity Demčáková. Atmosféru podľa jej slov umocnila aj báseň o Vlkolínci v podaní Igora Littvu a pieseň, ktorá sa priam valila celým priestorom.

Nechýbala ani ochutnávka z Liptova

Do Bratislavy priniesli aj kus domoviny, prekrásnej prírody, ale aj autentickej kulinárskej špeciality - meteník a jablkový koláčik z Vlkolínca, liptovskú „frndžalicu“ a Korytnicu. Napokon každý hosť dostal aj čokoládové srdiečko, „Ľudia na pýtali, ako sa k nám dostať, kedy je najlepšie prísť a čo si všímať, bolo to veľmi milé a čo nás najviac potešilo, prišli medzi nás rodáci, ktorí žijú v Bratislave a boli nesmierne dojatí, hrdí a potešení z tohto nevšedného stretnutia,“ uzatvára Demčáková.

Výstava je súčasťou podujatí k 700.výročiu udelenia mestských výsad a je zhotovená Mestom Ružomberok s podporou partnerov. Putovná výstava začínala v Bardejovských kúpeľoch a smerovala do Levoče, Banskej Štiavnice, Žiliny, Popradu, Ružomberka, Liptovského Mikuláša až do Bratislavy.

Foto: Mesto Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia