Sakrálnymi umeleckými dielami a objektom kostola sprevádzal archeológ a historik umenia Michal Čajka z Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Niekoľko desiatok veriacich zaplnilo hlavný ružomberský rímskokatolícky chrám, aby sa bližšie zoznámili s jeho históriou, sakrálnymi a umeleckými dielami.
Pôvodne ranogotický kostol z prelomu 13. a 14. storočia bol prestavaný koncom 16. storočia v duchu renesancie a v 17. a 18. storočí prešiel aj barokovými úpravami. V kostole sa nachádza pôvodná gotická krstiteľnica zo 16. storočia, diela A. Belopotockého, J. Hanulu a E. Massányiho. Okenné vitráže v južnej lodi kostola sú dielom majstra Ľ. Fullu. Pod južnou loďou kostola sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku a pred radnicou mariánsky stĺp Immaculaty z roku 1858.
Podľa slov M. Čajku sa nezachovali pôvodné maľby z ranného gotického obdobia. Chýbajú aj písomné záznamy. M. Čajka okrem iného uviedol, že charakteristickou črtou farského kostola je veža v barokovom štýle. V nej je najstarší zvon na Liptove - zvon Andrej, uliaty v roku 1506.
Chrám sa od roku 1445 nachádzal v centre opevneného sakrálneho areálu, na ktorého južnej strane stála budova fary a cirkevnej školy, postavenej v 17. storočí. V roku 1903 bola dokončená komplexná prestavba s aplikáciou prvkov historizujúceho novoromnského slohu bol zachovaný renesančno-barokový charakter tohto objektu. „Z pôvodného opevnenia okolo kostola sa zachovala len jeho malá časť. Nachádza sa vedľa schodov pri kostole,“ povedal M. Čajka.
V rámci TKK sprístupnili na KU výstavu významného slovenského výtvarníka Jozefa Vydrnáka s názvom Slovo v obraze – Obraz v slove. Je inštalovaná v budove Univerzitnej knižnice KU a predstavuje celkom osobitú grafickú tvorbu autora.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia