Vo veku 62 rokov zomrel profesor Vladimír Krčméry

Vo veku 62 rokov zomrel profesor Vladimír Krčméry

RedakciaAktuality20.12.2022

Vladimír Krčméry bol uznávaný epidemiológ a infektológ. Pôsobil na náročných misiách v zahraničí a tiež patril medzi hlavné tváre očkovacej kampane proti vírusu COVID-19. Podľa informácií TV JOJ mal Krčméry obojstranný zápal pľúc. Na začiatku pandémie COVID-19 bol členom Permanentného krízového štábu vlády SR. Po zvládnutí tohto náročného obdobia sa zo zdravotných dôvodov vzdal verejných funkcií.

Profesora Krčméryho s Ružomberkom spájalo jeho osobné a silné priateľstvo s podnikateľom Milanom Fiľom. Spolu sa podieľali na viacerých charitatívnych projektoch. Ružomberský podnikateľ roky podporoval nezištné aktivity uznávaného lekára. "Dnes som sa dozvedel túto neskutočne smutnú správu. Navždy nás opustil vzácny a veľký človek, odborník, ktorý bude Slovensku chýbať. Odišiel tiež môj veľmi dobrý priateľ. Chcem vyjadrit úprimnú sústrasť celej rodine,” povedal Milan Fiľo.

Profesor Krčméry sa v Afrike roky venoval liečbe pacientov trpiacich maláriou a HIV. Pôsobil v Ugande, v Sudáne a v Keni. Bol odborník na tropickú medicínu a infektológiu, dlhoročný účastník a organizátor zdravotníckych humanitárnych misií, ako aj zakladateľ zdravotníckych a sociálnych zariadení v rozvojových krajinách. Bol tiež zriaďovateľom Vysokej školy zdravotníctva a Sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, kde prevádzkoval aj zariadenie so starostlivosťou pre ľudí bez domova Mea Culpa. Viac ako 30 rokov pomáhal tým najchudobnejším a najviac zraniteľným. Profesorovi Krčmérymu a jeho tímu sa podarilo zachrániť tisícky životov.

V minulosti sme s profesorom Krčmérym priniesli veľký videorozhovor o pandémii COVID-19 aj o jeho ďalšej práci. Pozrieť si ho môžete TU.

Jedným z jeho posledných verejných vystúpení bola prednáška v Dóme sv. Alžbety, kde okrem iného hovoril o svojom živote, prečo sa rozhodol byť lekárom, o študentských časoch, ale i o ťažkých skúškach, ktorým čelíme. Záznam prednášky si môžete pozrieť TU.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia