Vo Vlkolínci privítali jar

Vo Vlkolínci privítali jar

RedakciaAktuality15.4.2019

Deti spevom prešli celú osadu Vlkolínec od kostola po tamojšej svätej omši. Do kroku aj spevu im hral Martin Papúch. Zastavili sa aj pri domoch Vlkolínčanov, ktorým zvestovali príchod jari a zato ich počastovali, odmenili vajíčkami, slaninkou a v minulosti dávali mladým aj peniažky. Deti hodili Murienu do potôčka pretekajúceho dedinou. Býva zvykom, že slamenú babu pred utopením zapália, ale vo Vlkolínci si túto súčasť obradu musia odpustiť pre zákaz manipulácie s ohňom.

Po symbolickom odplavení Murieny sa Vlkolíncom rozniesli radostné nôty. Oznamovali radostnú novinu - príchod jari - Vesny. Vlkolínčania pre folkloristov pripravili aj pohostenie na nádvorí jednej z dreveníc.

„Sme novovzniknutý súbor, ktorého cieľom je oživovať zvyky z Bieleho Potoka a Vlkolínca. Murienu sme vynášali už aj na Bielom Potoku. Náš tohtoročný kalendár obyčajov sme zaplnili počas fašiangového obdobia páračkami. Pripravili sme ich v miestnom kultúrnom dome (KD). Bol to prvý ročník a prekvapil nás záujem obyvateľov. Perie párali s nami aj najstaršie obyvateľky B. Potoka. Počas toho zaspomínali aj na svoje mladé časy, keď chodili párať po domoch,“ povedala Martina Littvová, umelecká vedúca súboru.

Littvová dodala, že v nedeľu 14. apríla bude v KD na B. Potoku prvý ročník prehliadky heligonkárov. Podobné podujatie, ktoré bude už určené pre deti, chystajú koncom júna. Účasť im prisľúbili heligonkári z regiónov Liptova a Oravy. Súbor Belanček uvidíme počas leta aj na rôznych podujatiach v regióne a mimo neho.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia