Vo Vlkolínci Remeslo má zlaté dno

Vo Vlkolínci Remeslo má zlaté dno

RedakciaAktuality28.6.2023

Počas deviatich víkendov v mesiacoch júl a august sa predstavia remeselníci, ktorí návštevníkom Vlkolínca predvedú rôzne tradičné slovenské remeslá, s ktorými sme sa v minulosti v lokalite Dolného Liptova často stretávali.

"Vlkolínec tento rok oslavuje tridsiate výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri tejto príležitosti je pripravených viacero podujatí, či už priamo vo Vlkolínci alebo v meste Ružomberok. Letné prezentácie remeselníkov sú jedným z nich. S prezentáciou remesiel vo Vlkolínci máme dlhoročné skúsenosti a tešia sa dobrému ohlasu. Ukážky prác remeselníkov vnášajú do pokojnej osady život, ktorý z Vlkolínca postupne mizne. Remeselníci zanechávajú v návštevníkoch pekné spomienky najmä vtedy, ak si so sebou odnesú aj nejaký ich výrobok, ktorý budú používať, alebo si s ním skrášlia obydlie," uvádza Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.

"Sledovať prácu remeselníka, ako pod jeho rukami vzniká niečo, čo nie je dostupné v žiadnom obchode, je nezabudnuteľné. Takéto ukážky sú u návštevníkov vítané. Podľa slov samotných remeselníkov sa okoloidúci radi pristavia, aby si pozreli na ich prácu a častokrát to nezostáva len pri pozeraní. Rozhovormi o pracovných postupoch sa niečo z remesla nalepí aj na nich, a tým sa povedomie o remeselnej výrobe nenápadne dostáva ďalej. Veď takmer všetci remeselníci sa s remeslom sami stretnú buď v rodine, na jarmokoch alebo pri podobných ukážkach, kde sa im niečo zapáčilo a neskôr sa tomu začali venovať aj oni. Opakovaním výrobných postupov sa postupne zdokonalili na takú úroveň, aby mohli svoju prácu prezentovať ďalším záujemcom," informuje Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok.

Remeselníci, ktorí odprezentujú svoje remeslo, sú zväčša miestni, z Liptova a blízkej Oravy. "Každoročne sa snažíme pozývať remeselníkov, ktorí žijú a pracujú v regióne Dolného Liptova. Nie vždy sa nám darí dohodnúť si termíny kvôli pracovnej vyťaženosti. Veríme, že tohtoročný výber remesiel návštevníkov zaujme a spríjemní im návštevu Vlkolínca," informuje Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec.

Vo Vlkolínci sa počas leta budú môcť návštevníci oboznámiť s prácou tkáčky, rezbára, hrnčiara, drotárky a ďalších. Návštevníkom predvedú techniky, ktoré sú tradičné pre Liptov a Vlkolínec. Budú však vyrábať skôr novodobejšie okrasné predmety, než tie bežné úžitkové, ktoré sa vytvárali v minulosti. Návštevníci si budú môcť s remeselníkmi podiskutovať o ich práci a možno si so sebou aj niečo z ich práce odnesú domov.

Veríme, že ukážky tradičných remesiel spríjemnia návštevníkom ich pobyt vo Vlkolínci a odnesú si dobrý pocit z návštevy pôvodnej podhorskej osady, ktorá sa zachovala dodnes a urobia si obraz o ťažkom živote v horských oblastiach severného Slovenska, pretože: "Remeslo má zlaté dno".

Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.

Prezentácia remesiel prebieha s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú históriu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia