Vo vojenskej nemocnici majú novinky za milióny

Vo vojenskej nemocnici majú novinky za milióny

RedakciaAktuality27.7.2022

Ústredná vojenská nemocnica usporí pri praní nemocničnej bielizne mesačne 30-tisíc eur, ročne 360-tisíc eur. Dosiahne to vďaka novej vlastnej automatizovanej práčovni, ktorá denne zvládne 1200 kilogramov bielizne, kilogram vyjde na 0,93 eura. Nemocnica doteraz platila za túto službu cudzej firme 1,94 eura za kilogram. Náklady na modernizáciu budovy práčovne a zariadenie dosiahli 1,2 milióna eur. Návratnosť investície sú teda necelé štyri roky.

Minister obrany Jaroslav Naď poukázal pritom na tunelovanie verejných zdrojov prostredníctvom pôvodného systému zabezpečenia tejto služby a odporučil počkať na výsledky vyšetrovania, ktoré vedie NAKA.

Nové gastro už slúži pacientom

Práčovňa bola len jedna z noviniek, ktorú dnes prezentovali zamestnanci a riaditeľ vojenskej nemocnice Robert Rusnákministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému.

Obidvaja spoločne navštívili aj zrekonštruované oddelenie gastroenterológie, ktorého rekonštrukcia stála takmer šesťsto tisíc eur. Po otvorení zrekonštruovaných priestorov pre špecializované ambulancie Kliniky vnútorného lekárstva začiatkom tohto roka, tak ide o ďalšiu významnú modernizáciu.

V rámci rekonštrukcie bola zabudovaná nová vzduchotechnika, rozvody medicinálneho kyslíka a germicídne žiariče. Zároveň sa rozšírili skladovacie kapacity pre flexibilné endoskopy. Pribudla urgentná zákrokovávyšetrovacia miestnosť, ktorá bude slúžiť pre akútne stavy. Na oddelení pribudli dospávacie lôžka pre pacientov po zákrokoch, aj moderná miestnosť na podávanie biologickej liečby.

„Kompletne sa zmodernizovalo ERCP pracovisko, ktoré bude po nainštalovaní najmodernejšej endoskopickej veže patriť medzi najlepšie vybavené pracoviská na Slovensku,“ povedal Jaroslav Naď.

Robot za dva milióny

Nemocnica kúpila aj moderný operačný robotický systém v hodnote takmer dva milióny eur. V súčasnosti sa lekári zaúčajú, aby boli od septembra schopní plne využiť možnosti modernej technológie.

„Systém je určený na presné ovládanie chirurgických nástrojov počas laparoskopických chirurgických zákrokov pre urológiu, gynekológiu, všeobecnú či hrudnú chirurgiu," dodal riaditeľ nemocnice Robert Rusnák.

Robotický systém pozostáva z konzoly pre chirurga, vizualizačnej jednotky a troch prístrojových jednotiek pri lôžku, ku ktorým možno pripojiť celý rad chirurgických nástrojov na zápästí. Prirodzené ovládanie nástrojov a 3D videnie v plnom HD rozlíšení pomáha zlepšiť zručnosť, presnosť a kontrolu chirurga v oblasti brucha a panvy. Nový systém prináša veľa výhod aj pre samotných pacientov - skracuje dĺžku operačného výkonu a je menej invazívny, čo prispieva k rýchlejšej rekonvalescencii po zákroku.

Zmodernizujú aj chirurgický pavilón

Riaditeľ nemocnice spomenul aj pripravovanú rekonštrukciu chirurgického pavilónu, ktorý poškodil minuloročný požiar. Okrem chirurgického a anesteziologicko resusčitačnéhooddelenia v ňom sídli chirurgická, cievna, ortopediskotraumatologická a neurologická klinika, rádiologické pracovisko, rehabilitácia, urgentný príjem. „Táto budova si pýtala investíciu,“ povedal riaditeľ.
Zámer upresnil Jaroslav Naď. „Situáciu sme komplexne zhodnotili a zistili sme, požiar poškodil veľkú časť budovy. Príčinou boli elektrické rozvody a ak chceme predísť podobným situáciám, treba urobiť komplexnú modernizáciu, aká tu nebola desaťročia. Očakávane celkové náklady vo výške 21 miliónov eur.“

Nemocnica na to využije vlastné zdroje, peniaze od štedrých darcov a z nenávratnej dotácie.

„Verím, že na konci roka sa tu zídeme pri slávnostnom zahájení stavby a nemocnica, pacienti a personál získa po roku fantastický pavilón na úrovni 21. storočia,“ dodal Jaroslav Naď.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia