Vo vojenskej nemocnici povolili návštevy pacientov

Vo vojenskej nemocnici povolili návštevy pacientov

RedakciaAktuality20.5.2021

Vedenie vojenskej nemocnice si plne uvedomuje, že každý pacient má právo na podporu svojej rodiny a priateľov počas poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zákaz návštev síce naďalej trvá, avšak platí viac výnimiek, ktoré umožnia navštíviť príbuzných hospitalizovaných v nemocnici.

Zoznam výnimiek:

- kňazi, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým a umierajúcim

- návštevy osôb v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce

- zaočkovaní mRNA vakcínou viac ako 14 dní po druhej dávke

- zaočkovaní vektorovou vakcínou viac ako 4 týždne po prvej dávke

- ľudia, ktorí prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami

- ľudia, ktorí prekonali COVID-19 a boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia a sú viac ako 14 dní po prvej dávke

- ľudia s negatívnym testom na COVID-19 (RT-PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo Ag test nie starší ako 24 hodín)

V lôžkových zariadeniach pre dospelých pacientov má pacient právo na prítomnosť sprievodcu pri pôrode a popôrodnej starostlivosti. Môžu tam prísť aj osoby sprevádzajúce pacienta pri prepustení z nemocnice a osoby u pacienta s poruchami duševného zdravia špecifický s autizmom (PAS).

Na lôžkových zariadeniach pre deti je povolený sprievod detského pacienta.

Počet návštevníkov u jedného pacienta v daný čas je maximálne 2 osoby. Ak je v izbe viac pacientov, koordináciu zabezpečia sestry oddelenia. V izbe môže byť maximálne šesť ľudí.

Okrem negatívneho testu musia návštevníci mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2, N95 alebo KN95 (bez výdychového ventilu).

„Ak máte príznaky akútneho respiračného ochorenia, teplotu nad 37 °C, kašeľ alebo dýchavičnosť, do nemocnice ako návšteva nemôžete vstúpiť,“ upozorňuje hovorkyňa Petra Dišková.

Navštíviť môžete len jedného konkrétneho pacienta, pre ktorého bola návšteva povolená. Platí prísny zákaz pohybu po ostatných priestoroch zdravotníckeho zariadenia.

„Ďakujeme za rešpektovanie nastavených pravidiel, ktoré pomáhajú chrániť vašich blízkych a rovnako aj našich zdravotníkov,“ dodáva hovorkyňa.

Viac informácii TU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia