Vo vojenskej nemocnici začala investícia za dvadsať miliónov eur

Vo vojenskej nemocnici začala investícia za dvadsať miliónov eur

RedakciaAktuality6.12.2022

V utorok navštívil minister obrany Jaroslav Naď Ružomberok. Z mestskej radnice prišiel do Ústrednej vojenskej nemocnice (UVN), kde sa informoval o rekonštrukcii chirurgického pavilónu, ktorý poškodil minuloročný požiar. V súčasnosti v ňom robia búracie práce.

„Minulý rok sme sľúbili, že urobíme také opatrenia, aby sme čo najskôr mohli spustiť pavilón do plnohodnotnej prevádzky. Ale keď sme zistili, v akom stave je budova, rozhodli sme sa urobiť systémové riešenie a komplexnú rekonštrukciu, ktorá bude jednu z najväčších za posledné roky,“ povedal minister.

Pacient aj personál budú spokojní

Podľa pôvodných plánov mali rekonštruovať len poškodené časti chirurgického pavilónu. Riaditeľ nemocnice Róbert Rusnák vysvetlil dôvody komplexnej aj novinky, ktoré prinesie. „Zistili sme, že nielen elektroinštalácia, ale aj voda, kanalizácia a ďalšie časti sú vo veľmi v zlom stave, v podstate pôvodné z obdobia výstavby budovy. Po ukončení prác bude rozloženie pracovísk trochu iné, získame viac lôžok. Kvalita pobytu pacient sa zlepší, pretože sa zníži počet lôžok na izbách a v každej bude sociálne zariadenie.“

V spodných priestoroch rozšíria pôsobenie ambulantných častí a urgentu. Samozrejmosťou budú plyny dovedené až k lôžkam, moderný monitoring pacienta, komunikačné zariadenia medzi sestrou a pacientom, vzduchotechnika. Dobrou správou pre pacientov aj personál je nové moderné zdravotnícke vybavenie, ktoré vo vynovených priestoroch budú využívať.

Prispeli aj papierne

Komplexná rekonštrukcia sa týka len jednej časti budovy. Minister potvrdil, že chcú rekonštruovať aj druhú časť, ale čakajú na schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok.

Finančné krytie práve prebiehajúcich prác je zabezpečené. Z približne dvadsaťmiliónovej investície eurofondy pokryjú 17,6 milióna. Rezort obrany poskytne 2,4 milióna.

Súkromné spoločnosti prispeli tiež vysokou čiastkou. Americká spoločnosť LockheedMartin, ktorá vyrába pre Slovensko nové stíhacie lietadlá F-16, prispela 180-tisícmi. Pridali sa aj tri slovenské súkromné spoločnosti. ECO – INVESTMENT, vrátane svojej dcérskej spoločnosti Mondi SCP v Ružomberku, venovala nemocnici celkovo 500-tisíc eur. Spoločnosti AliterTechnologies a LYNX, obe darovali po 100-tisíc eur. „Ďakujem za nezištný prístup a možno príklad pre ostatných,“ povedal Jaroslav Naď.

Minister dodal, že jeho cieľom sú veľké investície do infraštruktúry a moderného vybavenia vojenskej nemocnice. „Chcem, aby skončili prísavky a násavky, ktoré sa priživovali napríklad na upratovacích službách a službách práčovne a odčerpávali z rezortu peniaze. Ale chcem najmä sociálny zmier medzi zdravotným a nezdravotným personálom a to sa tu darí. A za to ďakujem všetkým, každému zamestnancovi nemocnice, dávam klobúk dole za ich prácu.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia