Vo vojenskej nemocnici začali očkovanie proti Covid-19

Vo vojenskej nemocnici začali očkovanie proti Covid-19

RedakciaAktuality11.1.2021

Dnes sa Ústredná vojenská nemocnica zaradila medzi zdravotnícke zariadenia, ktoré zriadili Vakcinačné centrum. Zatiaľ dostali 3900 vakcinačných dávok, určené sú prioritne pre zamestnancov nemocnice a ozbrojené sily.

Pre účely vakcinácie sú ÚVN Ružomberok vyhradené priestory na 1. poschodí v budove riaditeľstva. Očkovanie širšej verejnosti, bude realizované v novom kovidovom pavilóne.

Vedenie ide príkladom

Prvým očkovaným sa stal riaditeľ nemocnice Vladimír Lengvarský. Po ňom nasledovali prednostka kliniky infektológie Anna Lesňáková, Hamdan Hamdy Khalil Mohamed Khalil, prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a ďalšie desiatky zamestnancov.

„Išli sme medzi prvými ako vzor pre našich podriadených a kolegov. Záujem prejavilo takmer šesťsto, to sa môže ešte zmeniť. Nútiť nemôžeme nikoho, ale tí, ktorí prichádzajú do styku s kovidovými pacientmi, by mali byť zaočkovaní všetci,“ povedal Lengvarský.

Minister obrany Jaroslav Naď vyjadril podporu zdravotníkom. „V boji s COVID-19 je nevyhnutné zabezpečiť ochranu zdravia našich zdravotníkov tak, aby boli aj naďalej schopní poskytovať pomoc našim obyvateľom. Preto som veľmi rád, že s očkovaním už začala aj rezortná Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Ďakujem našim zdravotníkom a celému personálu nemocnice za oddanú prácu a prajem veľa energie do ďalších dní.“

Každému zamestnancovi, ktorý prejavil záujem o očkovanie urobia test na protilátky. Ak zistí prítomné protilátky proti ochoreniu COVID-19, bude na zvážení každého, či sa zaočkovať dá alebo nie.

„Zároveň pred vakcináciu bude každému zamestnancovi urobený aj antigénový test, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín. Týmto predídeme zaočkovaniu tých, ktorí sa nachádzajú v akútnej fáze ochorenia,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Pľúcne ventilácie sú obsadené

Lengvarský odhadol, že denne by mohli zvládnuť aplikáciu viac ako sto dávok. „Uvidíme, ako to pôjde, pretože administrácia je pomerne zdĺhavá, samotné podanie vakcíny je rýchle.“

Z približne 1500 zamestnancov nemocnice koronavírus prekonalo 460, k dnešnému dňu je 95 pozitívnych. Väčšina oddelení súčasnú situáciu zvláda. Starajú sa o 56 pacientov s kovidom, k dispozícii je celkovo 141 lôžok.

Kritická situácia je na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorá má k dispozícii 16 umelých pľúcnych ventilácií. „Z toho sú dve pokazené, dve by sme mali mať ako rezervu pre nevyhnutné stavy. Obsadených je trinásť, takže ďalších pacientov, ktorí by potrebovali pľúcny ventilátor, už prijať nemôžeme,“ opisuje situáciu prednosta kliniky.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia