Vo vojenskej nemocnici zdvojnásobili počet PCR testov

Vo vojenskej nemocnici zdvojnásobili počet PCR testov

RedakciaAktuality16.2.2022

„Celkovo je doma s covidom 157 zamestnancov, z toho je 21 lekárov, 53 sestier, 60 ostatných zdravotníckych zamestnancov a 23 nezdravotníckych,“ povedala hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Petra Dišková.

Začiatkom februára sa starali o desať pacientov s covidom, dnes ich je už 38, z toho štyria využívajú podporu umelej pľúcnej ventilácie. Od začiatku mesiaca zomreli na covid dvaja.

Vedenie nemocnice reaguje na zlú epidemiologickú situáciu v regióne a zvýšilo počet denne vykonávaných PCR testov o sto percent.

„Za týmto účelom nemocnica zabezpečila ďalší termocyklér a izolátor pre Ústav klinickej mikrobiológie a posilnila aj personálne obsadenie pracoviska. Zvýšila tak kapacitu laboratória, vďaka čomu má schopnosť denne vyhodnocovať vyše 300 vzoriek,“ dodala Dišková.

Odberné miesto na PCR testy je na Považskej ulici, kde predĺžili otváraciu dobu PCR testovania od 7:00 hod – do 12:00 hod a od 12:30 hod – do 15:00 hod. Včera tam odobrali 295 vzoriek až 175 bolo pozitívnych, čo je takmer 60 percent. Slovenský priemer je necelých 58 percent.

Za včerajší deň pribudlo v okrese Ružomberok 217 pozitívnych PCR testov, pričom do tohto čísla sa rátajú a testy vykonané mimo okresu, ale systém ich priradil podľa adresy trvalého bydliska. Susedný Liptovský Mikuláš hlási 244 pozitívne testovaných, Dolný Kubín 140, Martin až 445, Banská Bystrica 480.

Zaujímavejší je údaj o poste pozitívne testovaných pri prepočte na stotisíc obyvateľov za sedem dní, pri ktorom Ružomberok vedie s číslom 2817, nasleduje Banská Bystrica 2618, Martin 2467, Dolný Kubín 2387 a Liptovský Mikuláš 2134. Priemer Žilinského kraja je 2530 pozitívne testovaných.

Postup vyhodnotenia PCR testu

Izolácia aj PCR reakcia sa vykonáva v sériách, nie jednotlivo. Príprava vzoriek a izolácia trvá najmenej hodinu. Príprava izolátov a PCR reakcia vrátane vyhodnotenia najmenej 2,5 hodiny (je to čistý čas, v ktorom je vzorka v izolátore, resp. analyzátore).
Výsledky okamžite po schválení odchádzajú do NIS a následne do NCZI, odkiaľ dostáva testovaný SMS správu o výsledku.

ÚVN ubezpečuje, že v rámci ich technických a personálnych možností vynakladajú maximálne úsilie, aby výsledky boli k dispozicii čo najskôr a nie je možné tento proces urýchliť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia