Vo Východnej sa predstaví aj dolný Liptov

Vo Východnej sa predstaví aj dolný Liptov

RedakciaAktuality29.6.2023

Na Folklórnom festivale Východná (FFV) 2023, ktorý sa uskutoční 30. júna až 2. júla vo Východnej, sú lákadlom nielen originálne celovečerné programy oslavujúce bohatú históriu slovenského folklóru, ale i víťazi celoštátnych súťaží, interaktívne a vzdelávacie programy pre deti adospelých a ďalšie pestré podujatia v areáli amfiteátra a v obci Východná.Predstavia sa tam aj kolektívy z dolného Liptova.

Areál amfiteátra vo Východnej privíta prvých návštevníkov vpiatok,3. júna, o 14.00 h a jeho brány sa zavrú v nedeľu po 16. 00 h.. Hlavným festivalovým dňom bude sobota, keď sa uskutočnia tri desiatky väčších či komornejších programov. V nedeľu bude festivalová atmosféra pokračovať v rodinnom duchu a tradičný galaprogram v amfiteátri nahradí vystúpeniedetských kolektívov na Malej scéne, školy tanca a remesiel či rozprávkový automat.

Tešiť sa môžete na pestrý program na Veľkej scéne, v celom areáli amfiteátra – na Malej scéne, v Etnodome, Humne, Košiariku, Pod Májkou, na Tancovisku – či na FarmeVýchodná, v obecnom úrade alebo vo Východnianskej izbe. Chýbať nebude ani tradičný sprievod Východnou.

Piatkovú programovú ponuku na Veľkej scéne začnú domáce kolektívy z Liptova v programe Z troch chotárov. Liptov je dodnes jedným z najrázovitejších slovenských regiónov so živou kultúrou. Pod vencom hôr, holí a vrchov sa v kotline rozdelenej riekou Váh rozprestierali niekdajšie mestečká, dediny, osady. Všetko malo svoj poriadok. Naši predkovia rešpektovali ustálené pravidlá spôsobu života, hospodárenia i kultúry. Skúsenosti si odovzdávali z generácie na generáciu. V súčasnosti sa každým dňom nenávratne stráca časť ľudových tradícií regiónu. Zo života odchádzajú poslední pamätníci, nositelia vzácneho dedičstva regionálnych tradícií. „Prostredníctvom nášho programu vás pozývame nazrieť do našich troch liptovských chotárov dolného, stredného a horného Liptova, v ktorých sa snažíme uchovávať aspoň zlomok obrazu tradičnej spevnej, hudobnej i tanečnej kultúry vďaka členom folklórnych kolektívov, ktoré tu pôsobia a učia sa ich tí najmladší od najstarších. Tak ako to bolo voľakedy,“ uviedla autorka a režisérka programu Miroslava Palanová.

V programa sa predstaví detský folklórny súbor Sliačanček a folklórna skupina (FSk) Sliačanka (Liptovské Sliače), Štefan Chmelický a Ivana Drobáňová (FS Váh, Liptovský Mikuláš), FSk Poludnica (Závažná Poruba), Vŕbové prútie (Liptovský Mikuláš), DFS Pramienok (Liptovský Mikuláš), FSk Stráne (Važec), FSk Kriváň (Východná), FS Váh (L. Mikuláš). Program sa začne v prvý festivalový deň o 18. 30 h na hlavnej scéne. Po jeho ukončení bude od 20. 00 h patriť slávnostnému programu pri príležitosti významného jubilea folkloristu, tanečníka, choreografa a kultúrno-osvetového pracovníka Štefana Kocáka. Kyticu piesní, tancov a muziky mu uvije jeho milovaný folklórny súbor Vranovčan.

Piatkový program na Veľkej scéne zakončí Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) s hudobno-tanečnými pohľadmi do histórie cez tri obdobia a miesta nazvanými Rub a líce.

Kompletný program Folklórneho festivalu Východná 2023 nájdete na internetovej stránke www.festivalvychodna.sk.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia