Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej trvá 4. stupeň lavínového nebezpečenstva

Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej trvá 4. stupeň lavínového nebezpečenstva

RedakciaAktuality7.1.2019

Vo Vysokých a Západných Tatrách už niekoľko dní prevláda veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných slovenských pohoriach platí zvýšená hrozba, tretí stupeň.
Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v nedeľu informoval, že vo Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. „Predpokladá sa výskyt aj veľkých spontánnych lavín,“ dodal.

Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 120 centimetrov nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho transportuje na záveterné strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách. Podľa Sedláka sú však pri takomto množstve nového snehu nebezpečné všetky expozície, obzvlášť vo Vysokých a Západných Tatrách.

Ráno prevládalo na horách oblačné počasie s pretrvávajúcim snežením. Počas noci sa ochladilo na mínus 18 v najvyšších polohách do mínus sedem stupňov Celzia na podhorí. Fúkal silný severný vietor. Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 120 až 220 centimetrov.

(TASR)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia