Voda v malom potoku sa rýchlo zdvihla, zaplavila takmer tridsať dvorov a domov

Voda v malom potoku sa rýchlo zdvihla, zaplavila takmer tridsať dvorov a domov

RedakciaAktuality22.6.2021

Stačila necelá polhodina, aby sa 21. júna podvečer z potoka Kopanica – Žabovo stal dravý tok, ktorý sa nezmestil do koryta. Prekážku v plynulom odtoku mu spôsobili mostíky ku rodinným domom, voda sa vybrežila a začala tiecť miestnymi komunikáciami, odkiaľ sa dostala do dvorov a pivníc šiestich rodinných domov.

Voda z polí sa prevalila aj dvorom Poľnohospodárskeho dvora Likavka a cez most ponad potok Likavčianka na vstupe do družstva sa vyliala na miestnu komunikáciu.

Prívalové dažde sprevádzala verená smršť spojená s krupobitím,vyvalila alebo zlomila viac ako desať stromov. Okrem toho došlo k ulomeniu množstva vetiev prakticky na všetkých uliciach v obci. Viacero týchto vetiev padlo aj do vodných tokov, kde spomaľovali prietok.

Starosta Marián Javorka vyhlásil o 18.15 hod tretí stupeň povodňovej aktivity na povrchové vody v obci Likavka a vodné toky Kopanica a Likavkčianka. „Hladina potoka sa zdvihla o viac ako 1,5 metra. Zmobilizovali sme našich dobrovoľných hasičov, pridali sa dobrovoľníci. Po prvotnom opadnutí hladiny odstraňovali naplavené prekážky, konáre, menšie kusy dreva a podobne. Zriadili tiež vodné koridory na odvádzanie vôd z povodňou zaplaveného územia a pomocou tlakového hadicového vedenia hasičských cisterien odstraňovali nánosy zeminy z cesty III. triedy.“

Práce ukončili po zotmení o desiatej hodine v noci. Ráno pokračovali v odstraňovaní konárov, naplavenín a úprave koryta potoka pomocou bagra.

„Ďakujem dobrovoľným hasičom, ktorí odborne a rýchlo situáciu dostali pod kontrolu, dobrovoľníkom z radov obyvateľov obce, majiteľom zasiahnutých rodinných domov, zamestnancom Okresného úradu Ružomberok a Slovenského vodohospodárskeho podniku za poskytnutú metodickú pomoc,“ povedal starosta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia