Vojenská nemocnica dostane pľúcne ventilátory

Vojenská nemocnica dostane pľúcne ventilátory

RedakciaAktuality13.4.2021

Zdravotníci v ružomberskej nemocnici majú zatiaľ k dispozícii 36 pľúcnych ventilátorov, pričom 15 slúži na High Flow oxygénovú terapiu, pri ktorej pacient s COVID-19 nie je v umelom spánku. Dnes sú obsadené tri ale 8. marca mali využitých všetkých 15.

Ďalších 14 ventilátorov využívajú pacienti s ťažším priebehom ochorenia, sú v umelom spánku. Zostávajúcich sedem slúži pre nekovidových pacientov po úrazoch, operáciách, infarktoch a iných život ohrozujúcich zdravotných problémoch.

Dar 31 pľúcnych ventilátorov spolu s príslušenstvom, ktoré stáli približne 150-tisíc eur dostali liptovskí zdravotníci od Nemecka. Výrazne zlepšia technickú vybavenosť nemocnice.

„Prístroje budú v priebehu nasledujúcich dní odovzdané na využitie Ústrednej vojenskej nemocnici SNP-FN v Ružomberku,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

V mene Slovenska poďakoval za dar šéf rezortu obrany Jaroslav Naď. „Pľúcne ventilácie sú naozaj nevyhnutným, doslova až životne dôležitým prístrojom pre pacientov s ťažkým priebehom COVID-19. Ide o veľmi vzácny dar, pretože pomôže pri záchrane ľudských životov.“

Tento prejav solidarity je dôkazom dlhodobo nadštandardnej spolupráce Slovenskej republiky s Nemeckom v oblasti obrany a bezpečnosti a zároveň tiež vysokej úrovne našich vzťahov v NATO a EÚ.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia