Vojenská nemocnica obsadila v hodnotení INEKO za rok 2021 druhú priečku

Vojenská nemocnica obsadila v hodnotení INEKO za rok 2021 druhú priečku

RedakciaAktuality16.12.2021

Najvyššie ocenenie v siedmom ročníku hodnotenia nemocníc s názvom Nemocnica roka 2021 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po roku opäť Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Je to jej štvrtý triumf v rade.

Druhé a tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obhájili Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN a Univerzitná nemocnica Martin. Zaujímavosťou je, že ružomberská nemocnica neskončila počas doterajších siedmich ročníkov hodnotenia horšie ako tretia a martinská bola len dvakrát mimo prvej trojky.

Je to výsledok tímovej práce

„To, že sa nemocnica už niekoľko rokov po sebe umiestňuje na popredných priečkach hodnotiaceho prieskumu INEKO, je výsledkom tímovej práce všetkých zamestnancov nemocnice. V neposlednom rade patrí vďaka aj nášmu zriaďovateľovi Ministerstvu obrany Aj naďalej chceme poskytovať svojim pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť na čo najvyššej úrovni. Sme veľmi radi, že aj napriek mimoriadne náročnému obdobiu, ktoré je spojené s pandémiou COVID-19, sa nám podarilo obhájiť minuloročné druhé miesto,“ povedala Petra Dišková, hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN.

Absolútnou doménou ružomberskej nemocnice je spokojnosť pacientov. Zaznamenala v pandemickom roku 2020 relatívne najmenšie zhoršenie indikátorov monitorujúcich kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti spomedzi porovnateľných nemocníc.

Silnou stránkou nemocnice sú nízke počty úmrtí pacientov po operačných výkonoch a po akútnej mozgovo-cievnej príhode. Dobré čísla (rozumej: nízke) vykazuje aj pri nutnosti opakovania operácií. Medziročne si ako jediná štátna nemocnica zlepšila ukazovateľ úmrtnosti hospitalizovaných pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti, pri ktorom bola ružomberská nemocnica v predošlom hodnotení Nemocnice roka najhoršou,“ píše sa v správe INEKO.

Skrátili čas čakania

Vojenská nemocnica si pohoršila pri indikátore úmrtnosti na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Jej slabou stránkou zostáva pri porovnaní s ostatnými štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami nižšia transparentnosť.

Zaujímavosťou je, že ÚVN je spomedzi všetkých hodnotených nemocníc jediná, ktorá minulý rok skrátila dobu čakania pacienta privezeného záchrankou na urgentný príjem, konkrétne takmer o tri minúty na hodnotu necelých 16 minút.

Žiaľ, celoslovensky sa táto hodnota v nemocniciach zhoršuje už niekoľko rokov. V roku 2020 sa priemerné čakanie záchraniek s pacientom na urgente predĺžilo na takmer 20,5 minút.

Hodnotenie Nemocnica roka 2021 vychádza predovšetkým z dát rokov 2017 až 2020. Pandémia koronavírusu sa v slovenských nemocniciach v roku 2020 negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Kvôli pandémii sa znížil počet realizovaných operačných výkonov. Medziročne klesol celoplošne o takmer štvrtinu.

Na druhej strane sa zvýšila reportovaná spokojnosť pacientov, hospodárenie, ako aj transparentnosť nemocníc. Nepreukázalo sa, že by nemocnice s vyšším počtom kovidovýchhospitalizácií boli pri hodnotení znevýhodnené alebo zvýhodnené.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia