Vojenská nemocnica patrí dlhodobo medzi najlepšie

Vojenská nemocnica patrí dlhodobo medzi najlepšie

RedakciaAktuality6.1.2021

Výsledok tímovej práce

Hodnotiaci prieskum Nemocnica roka robí agentúra INEKO. Vyhodnocuje dáta za posledné štyri roky od zdravotných poisťovní (VšZP, Dôvera, Union), zdravotníckych zariadení, Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva financií SR, samosprávnych krajov, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR, Národného centra zdravotníckych informácií, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR a Transparency International Slovensko.

„To, že naša nemocnica sa už niekoľko rokov po sebe umiestňuje na popredných priečkach hodnotiaceho prieskumu INEKO, je výsledkom tímovej práce všetkých zamestnancov nemocnice. V neposlednom rade patrí vďaka aj nášmu zriaďovateľovi Ministerstvu obrany SR. Chceme aj naďalej poskytovať svojim pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť na čo najvyššej úrovni,“ uviedol riaditeľ Vladimír Lengvarský.

Doménou Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku je vysoká spokojnosť pacientov. Silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde exceluje pri nízkych počtoch úmrtí pacientov po operačných výkonoch a po akútnej mozgovo-cievnej príhode. Dobré - nízke čísla vykazuje aj pri nutnosti reoperácií. Mala by sa zlepšiť v otvorenosti voči verejnosti, lebo v tomto parametri jej patrí predposledné miesto medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami.

Nemocnicou roka 2020 v tejto kategórii sa stala Fakultná nemocnica Banská Bystrica, tretia skončila Univerzitná nemocnica v Martine.

Ohlasy pacientov

Na podobné hodnotenia vždy reagujú na sociálnych sieťach aj tí, čo sú nespokojní s výsledkom. O kvalite ÚVN svedčí aj to, že väčšina príspevkov tentoraz s hodnotením súhlasí, niektorí diskutujúci pridali svoje pozitívne skúsenosti.

Zdenka Puclíková: Operovali ma na traumatológii a musím povedať, že kolektív lekárov, sestričiek a sanitárok bol milý, ochotný, ústretový. Ležala som tam dva týždne, už som tam bola ako doma a ťažko sa aj odchádzalo.

Peter Zátroch: Mať viac takýchto nemocníc, Slovensko má o mnoho menej problémov. Tak ako je Vlhová v lyžovaní, tak je UVN RK v oblasti nemocníc a zdravotníctva na Slovensku jednotka.

Erika Weinerová: Podľa mňa najlepšia nemocnica. Vynikajúci profesionálny a ľudský prístup.

Hodnotia štvorročné obdobie

V kategórii všeobecné nemocnice, ktorých je 53, kvalifikačné kritéria splnilo 33 z nich, získala najvyššie ocenenie Nemocnica AGEL Košice-Šaca. Druhú pozíciu obhájila Ľubovnianska nemocnica. Medzi tri najúspešnejšie sa dostala nemocnica s v Spišskej Novej Vsi. Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši patrí 17. miesto.

„Ocenenie Nemocnica roka komplexne nehodnotí kvalitu ústavných zdravotníckych zariadení, ale informuje o ich činnosti na základe nateraz dostupných vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za uplynulé štvorročné obdobie,“ píše sa na webovej stránke INEKO. Tentoraz hodnotili roky 2016 až 2019.

Kompletné výsledky a metodiku hodnotenia nájdete TU: https://kdesaliecit.sk/nemocnica-roka/2020.

Aby bolo zariadenie hodnotené, musí splniť každý rok 12 ukazovateľov. Patria medzi ne aj:

- 200 pacientov prijatých s mozgovo-cievnou príhodou za celé štvorročné obdobie spolu

- 200 pacientov vo veku aspoň 65 rokov prijatých so zlomeninou stehennej kosti za celé štvorročné obdobie spolu

- 100 hospitalizácií na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS)

- 1 000 hospitalizovaných pacientov na lôžkovom oddelení (mimo JIS)

- 1 000 pacientov privezených záchrankou na urgentný príjem

- 4 000 hospitalizovaných pacientov za celé štvorročné obdobie spolu

Kvalifikačné kritériá

Komplexnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti – zariadenie musí poskytovať ústavnú zdravotnú starostlivosť aspoň v piatich z týchto siedmych základných odborností:

- vnútorné lekárstvo (interné)

- chirurgia

- neurológia

- pediatria

- gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

- novorodenecké oddelenie (neonatológia)

- oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia