Byť rodičom, je najťažšia zodpovednosť, zo dňa na deň ste zodpovední za prežitie malého človiečika. Monitor dychu môže upokojiť niektorú z obáv pri narodení bábätka. Dôležitý je aj u predčasne narodených detí, prípadne detí, ktoré sa narodili ťažším pôrodom alebo s niektorými zdravotnými ťažkosťami.
„Každá mamička má na izbe v postieľke s novorodencom tento monitor dychu, takže si ho môžu rovno vyskúšať a rozhodnúť sa, či si ho požičajú aj domov na pol roka za sumu 48 eur, obdobie zapožičania si je možné aj predlžiť,“ informovala Júlia Magušinová, vedúca sestra neonatologického oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.
O jeho používaní, alebo využití, existuje veľa pre a veľa proti. Najdôležitejšie však je, že ak nastane skutočný problém či kritická situácia, monitor dychu môže pomôcť zachrániť život bábätka.
Avšak, pri všetkých výdavkoch okolo detičiek, si podložku na monitorovanie dychu nemusíte kupovať za plnú sumu, ale môžete si ju požičať v ružomberskej nemocnici vďaka nadácii Križovatka.
SIDS označuje náhle úmrtia dojčiat do jedného roku života, ktoré nie je možné predvídať na základe zdravotného stavu. Väčšinou dochádza k náhlemu úmrtiu u novorodencov, ktorí sa javia úplne zdraví, po uložení na spánok, pričom nie je možné vypátrať žiadne vonkajšie zavinenia alebo spôsobenie smrti.
Dôvody, ktoré k SIDS vedú, zostávajú zatiaľ záhadou. Je však isté, že SIDS nie je spôsobená udusením, poruchou imunity, dávením, alebo iným ochorením ako je nádcha alebo iné infekcie.
SIDS má obvykle tieto typické črty:
- K úmrtiu dochádza veľmi náhle, rádovo hodiny od uloženia dieťaťa k spánku.
- Pre SIDS je veľmi typické, že dieťa neplače, nekričí.
- Dieťa sa pred udalosťou väčšinou prejavuje ako úplne zdravé, dobre živené a celkovo sa zdá, že sa cíti dobre.
Nadácia Križovatka
Počas 15 rokov svojej existencie pomohli vďaka štedrosti sponzorov a darcov vybaviť novorodenecké a detské oddelenia slovenských nemocníc viac ako 2 789 monitormi dychu v celkovej hodnote cca 265 000 €. Rodičia si prístroj môžu požičať domov.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia