Vojenská nemocnica spustila do prevádzky najmodernejšie CT pracovisko v strednej Európe

Vojenská nemocnica spustila do prevádzky najmodernejšie CT pracovisko v strednej Európe

RedakciaAktuality5.2.2021

Ústredná vojenská nemocnica SNP – FN Ružomberok bude poskytovať pacientom ešte kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Prispeje k tomu nové, najmodernejšie Angio 4D CT pracovisko v strednej Európe, ktoré dnes na Klinike rádiológie slávnostne spustili do prevádzky minister obrany Jaroslav Naď.

Má široké využitie

„Nové CT zariadenie kombinuje intervenčné laboratórium s kompletným CT zobrazovaním do jedného univerzálneho klinického riešenia. Vďaka schopnosti vidieť, diagnostikovať, plánovať, ošetrovať a overovať v jednej miestnosti tento systém pomáha predovšetkým pri komplexných zákrokoch,“ povedal riaditeľ ÚVN Vladimír Lengvarský. Dodal, že vďaka novému zariadeniu na jednom pracovisku sa zefektívni a uľahčí starostlivosť o pacientov.

Nová a moderná technológia je využiteľná v širokej škále klinických aplikácií, od onkológie, kardiológie, neurológie a traumatológie.

„Zariadenie pomáha zistiť stav ciev, skontrolovať prietok krvi cievami, odhaliť problémy, uvoľniť upchatú cievu.“ povedal prednosta Kliniky rádiológie ÚVN Ján Kodaj.

Nové pracovisko by malo zvládnuť poskytnúť zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni 100 až 140 pacientom mesačne.

Moderná technológia umožní po piatich rokoch opäť pacientom podstúpiť angiografické vyšetrenie aj vo vojenskej nemocnici.

Všetko sa odohrá v jednej miestnosti

Náklady na zriadenie tohto pracoviska dosiahli 3,35 milióna eur. Časť dala nemocnica z vlastných zdrojov, prispelo aj ministerstvo obrany.

Pokročilý systém, ktorý je zavesený na stropnom pojazde, umožňuje dokonalý prístup k pacientovi. Jeho flexibilita zároveň umožňuje lekárom vykonávať zákrok bez toho, aby s ním pohli, čím sa uľahčuje a urýchľuje celý zákrok. Zároveň nie je potrebné pacienta presúvať medzi viacerými oddeleniami, keďže nová moderná technika to zabezpečí na jednom mieste.

Lekár Michal Slašťan vysvetlil ďalšie výhody. „Cieľom modernej medicíny je vykonávať zákroky čo najmenej invazívne, teda rezať čo najmenej. Tu je to unikátne v tom, že nebudeme rezať, len pichneme hrubšou ihlou a cez ňu privedieme inštrumentárium cez normálne cesty v tele, buď žlčové alebo krvné cievy. Dostaneme sa tam, kde potrebujeme. Pri liečbe rakoviny dokážeme uzatvoriť prítok krvi, čím sa vyživovanie nádoru ukončí.“

Chceli by ho využívať nonstop

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dnes zazmluvnila výkony na novom pracovisku ako prvá z poisťovní.

„Dlhodobo podporujeme najmodernejšie liečebné postupy a technológie. Toto pracovisko prináša výrazné zlepšenie v starostlivosti o pacientov, zvyšuje komfort počas liečby, skráti čas potrebný na diagnostiku ochorenia a uľahčí prácu zdravotníkom. Otvorenie je skvelou správou pre naše zdravotníctvo a pacientov,“ povedal generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Ambíciou nemocnice je využívať modernú technológiu 24 hodín denne. „Chceli by sme to zabezpečiť do dvoch rokov,“ povedal prednosta kliniky Ján Kodaj. Dôvodom, prečo to potrvá dlhšie je personálne obsadenie.

Minister obrany Jaroslav Naď tiež vyzdvihol zlepšenie možností zdravotníkov. „Špičková úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti sa v našej nemocnici dostáva vďaka novému CT prístroju na ešte vyššiu úroveň. Verím, že tento prístroj pomôže mnohým ľuďom. Zdravie a životy ľudí sú vždy na prvom mieste.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia