Niť utorkovej slávnostnej „párty“, ktorá sa vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku konala pri príležitosti stého výročia ružomberského volejbalu, moderátor Peter Kravčák odvíjal od kapitol z knižnej publikácie Františka Diana.
„Bolo to v roku 1924, keď sa na dvore ružomberského gymnázia jedného krásneho slnečného dňa objavili dva drevené stĺpy a medzi nimi bola napnutá riedka sieť. Na obidvoch stranách bol hrubými čiarami ohraničený priestor. Popri sieti v označených poliach veselo poskakovali ružomberskí študenti a udivovali svojou hrou okolo stojacich divákov.“ Takto zaujímavá a precízne spracovaná knižka opisuje začiatok tohto olympijského športu v centre dolného Liptova.
„Oslovený som bol vlani, niekedy tesne po vianočných sviatkoch. Keďže o blížiacom sa výročí človek dávno vedel, už minulý rok v septembri som sa začal touto témou zaoberať. Ak by sa aj nikto neozval, rátal som s príspevkami do Ružomberského hlasu na pokračovanie, nech krásne jubileum nezostane nepovšimnuté, alebo zabudnuté,“ začal F. Dian rozprávať o zrode 141 – stranovej knihy, vyšperkovanú aj množstvom fotografií, s názvom 100 rokov volejbalu v Ružomberku 1924 – 2024, ktorá prišla na svet v Tlačiarni Ján Šindléry – TESFO Ružomberok.
Autor, ktorý predtým vo svojich dielach už zmapoval ružomberský basketbal, či celý šport v meste a podieľal sa tiež na Storočnici futbalu, pod vysokou sieťou nezačínal od nuly. „Pred pár rokmi som do Ružomberského hlasu pripravoval materiály o športových odvetviach v meste. Samozrejme, tam bo aj volejbal. Takže niečo z histórie už bolo spracované i overené. Pri písaní som poznatky zvlášť čerpal z Týždňa, niekdajších podnikových novín SCP. Tam sa dali nájsť pravidelné príspevky do roku 1987, no potom sa už iba veľmi zriedkavo písalo o volejbale. Pomohli mi tiež bývalí volejbalisti Peter Čieško, Ľubomír Kudroň, Dušan Kupčo a Miloslav Rousek. Aby nešlo len o nejaké ´suchú´ knihu, moje kroky viedli aj za bývalými hráčmi. Ich spomienky sú buď v textoch zakompované, alebo využité pri profiloch osobností.“
Niekdajší pedagóg, tiež riaditeľ ružomberského gymnázia, takisto dlhoročný telovýchovný funkcionár aj na republikovej úrovni a svojho času ružomberský brankár, trpezlivo bádal v dostupných materiáloch i v múzeu, aby sa na dáku etapu a medzník nezabudlo. „Priznám sa, neobjavil som nič priekopnícke, čo by nebolo známe. Najväčšie problémy boli s rokmi 1993 – 1995. Predtým skončil Dušan Jurík, tým vzniklo určité vákuum a kde – kto sa klubu chytal,“ priznal F. Dian.
Keď si človek čo len prelistuje túto knihu, zistí, že ide naozaj o bohaté a pestré dejiny. „V minulosti bol volejbal v Ružomberku jeden z nosných športov. V tridsiatych-štyridsiatych rokoch minulého storočia zaujímal svoje miesto hneď po futbale. Záujem ľudí bol veľký, pričom vyplývalo to aj z toho, že išlo o nenáročné odvetvie, čo sa týka priestorov, či vybavenia. Stačili dve tyče, sieť a nejaká lúka. Keďže mnohí si chceli zahrať a na každú stranu ihriska sa zmestili iba šiesti, vznikali rôzne, dokonca uličné družstvá, aby bojovali o majstra Ružomberka,“ doložil 82 – ročný František Dian, ktorý za sebou vyryl ďalšiu parádnu stopu.
Foto: autor
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia