Voliť zo zahraničia bude takmer 600 ľudí z okresu Ružomberok

Voliť zo zahraničia bude takmer 600 ľudí z okresu Ružomberok

RedakciaAktuality11.2.2020

Parlamentné voľby sa budú konať už tento mesiac, konkrétne 29. februára 2020. Obyvatelia si tak zvolia 150 poslancov, ktorí zasadnú na štyri roky do parlamentu a vyberú, ktoré politické strany vytvoria vládnucu koalíciu a zostavia vládu.

Šestnásť mužov a tri ženy sa z nášho mesta a okolitých obcí nachádzajú na kandidátnych listinách 11 politických strán. Okrem primátora Igora Čombora (Vlasť) sa o zvolenie uchádzajú aj štyria starostovia: Martin Baran z Bešeňovej (Dobrá voľba), Branislav Hrbček z Lúčok (SNS), Marián Javorka z Likavky (KDH) a Vladimír Guoth z Ivachnovej (KDH). Najstarším uchádzačom je primátor Igor Čombor 75.ročný, najmladšou je 29.ročná Mariana Murínová. Obhájiť svoj mandát sa pokúsi jediný poslanec NR SR z okresu Milan Mojš.

Zdroj TASR

V 24 okrskoch môže využiť možnosť voľby 22 972 oprávnených voličov mesta Ružomberok. Zmenou je volebný okrsok č. 16, ktorý je pre voľby do NR SR 2020 presťahovaný z haly T-18 na ulici Plavisko do Základnej školy Sládkovičova.

Právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky majú občania, ktorí najneskôr v deň konania volieb dovŕšia 18 rokov.

O voľbu poštou zo zahraničia mohli Slováci požiadať do polnoci 10. januára. Túto možnosť využilo v Ružomberskom okrese 597 ľudí. Volič môže voliť na území Slovenska vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek inom na základe hlasovacieho preukazu. Vyberie jeden hlasovací lístok s názvom politickej strany, ktorej chce dať hlas. Zakrúžkovať môže najviac 4 kandidátov, ktorým chce dať preferenčné hlasy.

Zoznam kandidátov z okresu Ružomberok

2. Dobrá voľba

3. Sloboda a Solidarita

4. SME RODINA

6. ZA ĽUDÍ

9. Slovenská národná strana

10. Demokratická strana

12. Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia

15. Kresťanskodemokratické hnutie

17. VLASŤ

19. SMER – sociálna demokracia

24. Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia