Vôňa liskovských vianočných trhov

Vôňa liskovských vianočných trhov

RedakciaAktuality17.12.2023

Vôňa punču, vareného vínka, kapustnice a stretnutie s priateľmi v advenntom čase sprevádzala vianočné trhy v Liskovej. Otvorili ich v tamojšom kultúrnom dome  popoludní 16. decembra a to programom žiakov zo základnej školy s materskou školou. Pripravili si scénické pásmo o narodení Ježiška. Po ňom sa predstavili žiaci tanečného odboru elokovaného pracoviska Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš v Liskovej. K predvianočnej atmosfére prispel aj spevokol seniorov Liskovianka.

Po kultúrnom programe otvorila vianočné trhy starostka obce v Liskovej Alena Mydliarová. Pozvala návštevníkov ochutnať dobroty pred kultúrnym domom a zaželala im príjemnú náladu v kruhu priateľov, blízkych. Vo vestibule kultúrneho domu predávali všakovaké ozdoby na vianočný stromček, ale boli tam aj sladkosti ako oblátky, šípkový lekvár, či med. Rodina Greišová z Vlkolínca ponúkala napríklad rôzne ručne pletené náramky a vianočné ozdoby. O šikovnosti žiakov miestnej školy sme sa mohli presvedčiť pri návšteve ich stánku. Detské ruky dokázali si poradiť s hlinou, priadzou alebo látkou a z nich zhotovli rôzne bábiky, hračky.

„Som rada, že sa nám darí zviditeľňovať obec aj prostredníctvom kultúrnych aktivít, lebo to som si dala aj do svojho volebného programu. Darí sa nám robiť v našom kultúrnom dome hudobné koncerty, divadelné predstavenia aj populáranych hercov, spevákov. Navštevujú ich nielen naši občania, ale aj z okolitých dedín. Nazdávam sa, že zábavných podujatí bolo počas roka dosť. Verím, že  každý človek si vedel  medzi nimi nájsť svoj žáner. Samozrejme, že vianočné trhy patria k akciám, ktoré majú svoju tradíciu. Podarilo sa nám do nich zapojiť aj rôzne zložky z obce, hasičov, pedagógov našej školy. Aj v budúcom roku chceme, aby naša obec žila kultúrou. Začiatkom roka pripravujeme druhý obecný ples, svoj ples budú mať aj hasiči. Teším sa, že sa nám podarilo podporiť iniciatívu našej mládeže, ktorá už teraz začala pripravovať fašiangovú pochôdzku – bursu, ktorá bude začiatkom februára,“ uviedla liskovská starostka.

„Robiť adventné trhy v Liskovej bol veľmi dobrý nápad, lebo je pred sviatkami, ľudia sú milší, sú láskavejší, veselší. Toto podujatie tak trochu sceľuje dedinu. Páčil sa mi program v kultúre, kde nám vystúpili detičky. Teraz sme pred stánkami a samá dobrota rozvoniava. Máme všetko a hlavne, že nám Pánbožko zariadil počasie. Mne sa zdá, že čo rok sme tu, že je to lepšie. V minulosti sa varilo aj hriatô, ale to väčšinou pili dôchodcova, teraz mladí pijú len punč a nevedia, že čo je hriatô,“ povedal Jozef Roštek.

Fotogaléria

Tex a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia