Vráti sa na Mostovú ulicu potok?

Vráti sa na Mostovú ulicu potok?

RedakciaAktuality19.9.2024

Ružomberok chce vytvoriť v pamiatkovej zóne modernú pešiu zónu.

Mesto vyhlásilo súťaž s cieľom získať návrh revitalizácie pešej zóny, ktorý by z dlhodobého hľadiska mohol slúžiť aj ako predloha, vhodná do priestoru pamiatkovej zóny a aplikovateľná na ďalšie priľahlé uličky či pasáže v centre mesta.

Výsledná vízia modernej pešej zóny zohľadňujúcej historické prostredie objektov, schodísk a pasáží, by mala byť prístupná, inkluzívna, udržateľná, flexibilná a odolná. Revitalizácia sa týka ulíc Mostová, Podhora a Antona Bernoláka.

Mostová ulica z vtáčej perspektívy, 30. roky 20. storočia. Vľavo v popredí griellovský dom, v pozadí budova Ľudovej banky. Mostová ulica bola tradičným miestom vstupu do mesta, na jej začiatku predstavitelia Ružomberka vítali vzácnych hostí. S likavskou stranou ju spájal železný most z roku 1888 (v pozadí), zničený v apríli 1945. Za mostom objekt Včely, niekdajší likavský hostinec "Protiveň".

Schody chránili obchody pred záplavami

Dôležitá časť návrhu vychádza z usporiadania priečneho profilu ulíc, tak aby sa vytvorili podmienky pre zatraktívnenie centra mesta, pre miestnych ľudí, ale aj turistov.

„Jednou z takýchto možností je vytvorenie letných terás - sedení pozdĺž parteru pešej zóny s príjemným tienením zeleňou. Pešia zóna je aj miestom rôznych komunitných aktivít, vianočné trhy a podobne, pre ktoré je potrebné navrhnúť univerzálne flexibilné riešenie. Netreba opomenúť ani dostatočnú škálu adaptačných opatrení na zmenu klímy,“ píše sa v zadaní súťaže.

Pohľad do Mostovej ulice od vážskeho mosta. Vľavo hotel Mýto, vpravo hotel Sršeň a kordošovský, pôvodne kronerovský dom. 30. roky 20. storočia.

Vyhlasovateľ upozorňuje, že v centrálnej mestskej zóne je prioritný peší pohyb, netreba však zabúdať na zabezpečenie prejazdnosti pre zásobovanie, zásah záchranných zložiek, prejazd bicyklom či na kolieskových korčuliach.

Zaujímavosťou a zároveň komplikáciou je, že pred vybudovaním Liptovskej Mary ulice pešej zóny zaplavovali Váh a Revúca, preto sú niektoré vstupy do prevádzok vyvýšené o dva až tri stupne. Z tohto dôvodu nie je možné všade dosiahnuť ideálnu bezbariérovosť, mesto ale žiada, aby sa projektanti týmto problémom zaoberali.

Súčasný stav.

Radnica poukazuje aj na problémy s nekvalitnou betónovou dlažbou. „Po čase sa prestala vyrábať a pri poškodení ju nebolo možné nahrádzať rovnakým typom. Ďalším problémom bola občasná potreba rekonštrukcie prípojok alebo vedení inžinierskych sietí (IS), po ktorých sa neuviedlo podložie do pôvodného stavu a dlažby sa začali vplyvom zaťaženia prepadávať, lámať a výrazne poškodzovať.“

Preto by mesto v ideálnom prípade chcelo vyriešiť generálnu opravu všetkých vedení IS, ešte pred realizáciou nového povrchu, navrhované riešenie by však malo umožniť aj prípadné následné opravy a malo by byť odolné z hľadiska zimnej údržby.

K uvedeným úpravám je potrebné zvoliť aj vhodný mobiliár a imobiliár - stojany na bicykle, lavičky, odpadkové koše, osvetlenie, ktoré podporujú atmosféru mesta. Treba myslieť aj na zber separovaného odpadu pre prevádzky a byty v centre mesta.

Mostová ulica od západu, z križovatky s Madočianskou ulicou a Podhorou, 30. roky. Vľavo
griellovský dom s predajňou firmy Baťa, vpravo na rohu Podhory rosenzweigovský obchod.

Ideí pre širšiu koncepciu je niekoľko

Pešia zóna je prepojená pasážami s okolitou mestskou štruktúrou v horizontálnom smere. Vo vertikálnom smere je prepojená s Ružomberkskou Rotundou - návršie Rozenberg s kostolmi radnicou námestím, alejou, ktorá je zastavaná na svojej spodnej aj hornej hrane. Medzi spodnou a hornou zástavbou je zelený prstenec záhrad obopínajúci námestie. Z tých je však väčšina v súkromnom vlastníctve.

Plán revitalizácie.

Mesto je známe rôznymi legendami, najznámejšia je inotajom erbu mesta, ale aj historickými faktami a osobnosťami pôsobiacimi v Ružomberku, medzi inými aj Ľudovít Fulla.

„Námestím Ružomberskej rotundy ako aj Mostovou ulicou kedysi pretekal potok zurčiacej vody prameniaci pri kalvárii, do ktorého je však dnes zaústená i kanalizácia, prevažne dažďová, a je pre odkrytie v tejto forme nepoužiteľný,“ píše sa v zadaní súťaže.

Fotogaléria

Foto: Mesto Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia