Vrúbľovanie vdýchne stromom nový život

Vrúbľovanie vdýchne stromom nový život

RedakciaAktuality26.4.2019

Vrúbľovanie umožňuje vdýchnuť nový život do starých stromov, a tým ich omladiť. Okrem toho zachraňuje vlastnosti drevín, z ktorých pochádza vrúbeľ. S technikami štepenia ovocných drevín sa zoznámili aj účastníci dolnoliptovského stretnutia členov Slovenského zväzu záhradkárov (SZZ) v Ružomberku, ktoré sa uskutočnilo v Ivachnovej. Prišlo tam vyše 50 ľudí, ktorí sa naučili zásady vrúbľovania pod dozorom členov Okresného výboru (OV) SZZ v Ružomberku.

Predsedníčka miestnej organizácie SZZ v Ivachnovej Jana Kolláriková privítala záujem záhradkárov z ružomberského okresu o tzv. malú školu vrúbľovania v ich obci. „Pre školenie sme vybrali stromoradie nových drevín, ktoré sme vysadili v oddychovej zóne pri kostole. Tento priestor využívajú najmä deti pre svoje hry.“ V Ivachnovej sa rozhodli vysadiť v parku ovocné a nie okrasné dreviny, aby si deti mohli odtrhnúť čerstvé ovocie. Okrem toho vidia rásť, kvitnúť stromy a prinášať úrodu.

Predseda ružomberskej okresnej organizácie záhradkárov Milan Kelčík hovorí, že na vrúbľovanie sú najvhodnejšie mladé stromy, ktoré sú mladšie ako päť rokov. Štepenie alebo vrúbľovanie ovocných stromov je metóda, ktorá umožňuje kombinovať odrezok (vrúbeľ) z ušľachtilého stromu na podpník alebo konár iného ovocného stromu.

Štepenie ovocných stromov sa využíva i vtedy, ak chceme opraviť poškodené a staré časti stromov, prípadne ak chceme mať na jednom strome viacero odrôd alebo hybridov, ktoré sa budú navzájom aj opeľovať.

Najvhodnejším obdobím na vrúbľovanie ovocných stromov je jar - apríl, začiatok mája, keď sa púčiky na strome začínajú otvárať až do obdobia kvitnutia. Samotné vrúble musia byť naopak vo fáze spánku. Najdôležitejšie je pritom pevné spojenie vrúbľa a štepeného stromu v miestach tesne pod kôrou, kde sa nachádzajú cievne zväzky zabezpečujúce výživu (lyko) a kambium zodpovedné za rast.

Podľa slov M. Kelčíka si ružomberskí záhradkári pripravili v marci 11. ročník Okresnej súťaže v rezaní ovocných stromov, ktorá sa uskutočnila poslednú marcovú nedeľu v ružomberskej časti Gejdák. K najväčším akciám, ktoré každoročne organizuje OV SZZ v Ružomberku, je nadregionálna súťaž Kosenie vlkolínskych lúk, ktorá je naplánovaná v druhej polovici júna.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia