Medzinárodný deň žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marca je medzinárodne rešpektovaným sviatkom, ktorý zaviedla Organizácia spojených národov. Hoci si ho pripomíname každý rok, pôvodná myšlienka na základe ktorej tento sviatok stojí, už dnes taká známa nie je. Ako vzniklo MDŽ, a prečo tento deň oslavujeme?
MDŽ sa viaže k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908, ktoré vtedy bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Prvý oficiálny sviatok žien sa oslávil 28. februára 1909, dátum 8. marca sa ustálil až po prvej svetovej vojne. Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Podľa OSN by však mal byť zároveň aj oslavou všetkých ženských úspechov bez ohľadu na ich etnické, národnostné, jazykové a iné rozdiely.
Otázka teda je, či sa odvtedy niečo zmenilo. Rozhodne áno, ale stále máme čo dobiehať. Ešte aj v súčasnosti totiž ženy zarábajú menej ako muži. Rozdiel sa pohybuje okolo 18 percent, teda žena si nájde na výplatnej páske priemerne o 274 eur menej ako muž. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu za rok 2021. Za posledných desať rokov sa rozdiel znížil len minimálne.
Ako vyzerali oslavy u nás? Prvý sviatok MDŽ v Československu sa konal v roku 1921. V priebehu dejín sa oslavy Medzinárodného dňa žien menili, mnohí si ho spájajú predovšetkým s minulým režimom, kedy sa na jeho počesť konali okázalé oslavy. Typické boli predovšetkým červené karafiáty, oslavy na pracoviskách, či rozhlasové gratulácie. Tento deň bol dlhé roky zneužívaný pre potreby režimu. Mnoho ľudí preto malo pocit, že ide o umelo vytvorený sviatok tohto režimu a MDŽ tak vnímajú dodnes. Je to však sviatok, ktorý sa sústredí na rovnoprávnosť mužov a žien, ktoré majú v rôznych častiach sveta rôzne podmienky.
Od roku 1996 OSN každý rok vyhlasuje pre MDŽ špeciálnu tému. Témou Medzinárodného dňa žien 2023 je „Digitalizácia pre všetkých: inovácia a technológia v prospech rodovej rovnosti“. Rodová digitálna priepasť ženám bráni plne využívať výhody digitálnej transformácie. Presadzovaním digitálnej stratégie a udržateľného rastu sa EÚ snaží zabezpečiť rovnaký prístup žien k nevyužitému potenciálu digitálnych technológií. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila rok 2023 za Európsky rok zručností. Investície do zručností žien a dievčat významne posilňujú postavenie žien vo všetkých oblastiach a prispievajú k zmenšovaniu rozdielov v odmeňovaní žien a mužov.
Stanislava Bruk Lucká
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia