Vydarená ružomberská ouvertúra (aj fyzického) spojenia s Bohom

Vydarená ružomberská ouvertúra (aj fyzického) spojenia s Bohom

Ján SvrčekAktuality24.3.2024

Spoločenstvo Extrémnej Krížovej cesty prvý raz svoj formát prinieslo aj do Ružomberka. Duchovnú aktivitu, počas ktorej človek musí načrieť aj viac do rezervára svojich fyzických síl, so štrnástimi zastaveniami a modlitbami na liptovskej adrese organizoval Juraj Sashalmi.

Nočná púť sa začala v piatok (22. marca) večernou svätou omšou vo farskom kostole sv. Ondreja v Ružomberku a končila včera v ranných hodinách. Išlo o 30,1 km trasu, s prevýšením 1672 m. "Bol to okruh, ktorý aj končil vo farskom kostole. Z nášho chrámu sme sa vybrali cez Kalváriu na Sidorovo, kde boli dve zastavenia. Ďalej kroky veriacich viedli na Málinô Brdo, na Vtáčnik a odtiaľ do Čutkovskej doliny. Pri kaplnke U dobrého pastiera účastníkov čakal aj čaj. Potom sa šliapalo do kostola sv. Rodiny v Rybárpoli, ďalej popod Čebrať do Likavky, do Martinčeka a následne na Námestie Andreja Hlinku do tamojšieho kostola. Čo sa týka stúpania, išlo o trať, ktorá dala aj zabrať. Prví ľudia prišli do cieľa zhruba o pol šiestej ráno. My, čo sme to všetko završovali, o tri hodinky neskôr," objasňoval zaujímavú trajektóriu J. Sashalmi.

Na Slovensku sa Extrémna Krížová cesta konala už siedmykrát a tentoraz až v dvadsiatich mestách. Aj keď J. Sashalmi išiel do tejto výzvy s veľkým odhodlaním a očakávaním, predsa, nevedel veľmi odhadnúť, že koľkých ľudí táto novinka v Ružomberku a v okolí osloví. "Mali sme okolo 130 účastníkov. Najprv som si vravel, že na začiatok bude dobrá aj päťdesiatka. Hlavne posledný týždeň akoby sa s registrovanými roztrhlo vrece. Myslím si, že sme sa dostali na veľmi pekné číslo. Celkove túto akciu hodnotím iba pozitívne," vravel hlavný miestny nadšenec.

Už teraz je aktuálna otázka, čo ďalej po prekopníckom kroku. "Plánujeme znovu ísť do toho. Vzhľadom na niektoré ohlasy, ktoré sa ku mne od veriacich dostali cez pána kaplána, je na zvážanie, či extra trasu trochu nezjemníme. Nemyslím, čo sa týka dĺžky, ale zaradených ´stupáčikov´. Do úvahy prichádza aj zároveň ponúknuť niečo alternatívne, menej náročnejšie, zelenú trasu. Prípadne jednu, kratšiu, okolo 11 km cestu cez deň, ako to sprobovali v Bardejove," doložil Juraj Sashalmi.

Foto: Anna Gallasová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia