Vykrádanie bytov vrcholí počas dovolenkovej sezóny, nepodceňte prevenciu

Vykrádanie bytov vrcholí počas dovolenkovej sezóny, nepodceňte prevenciu

RedakciaAktuality1.7.2019

Vykrádanie nehnuteľností nie je len témou dovolenkovej sezóny, vykradnúť vás môžu aj keď ste v práci, no odchodom na dovolenku im nechávate predsa dlhší čas a priestor na ich trestnoprávnu činnosť. Aby vás po príchode z dovolenky nečakalo nepríjemné prekvapenie, prinášame tipy, ako si zabezpečiť svoju nehnuteľnosť. Niekedy stačí zodpovedné správanie a nedávať bytovým zlodejom zbytočne šancu. Dnes radí Gabriela Tkáčová, preventistka z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku.

Ilustračné foto / Zdroj: Pluska

Základom sú dobre zabezpečené okná a dvere

Prevencia proti vlámaniu začína dobre zamknutými dverami, oknami a zabezpečenými balkónmi, hovorí preventistka. Na zvončeky, schránky a dvere uvádzajte svoje priezvisko v množnom čísle a bez titulov, pre vdovy alebo osamelé ženy je bezpečnejšie ponechať na menovke mužské meno,“ hovorí Tkáčová. Páchatelia podľa polície vyhľadávajú primárne peniaze, šperky, mobilné telefóny a elektroniku, preto si cenné veci počas dovolenky zabezpečte a uschovajte radšej v prenajatom trezore banky. Rovnako to platí o vyššej hotovostí peňazí, ktoré by ste nemali nechávať doma.

Kľúče nepatria do kvetináča ani do schránky

Kľúče pod rohožkou, v kvetináči alebo v schránke boli v bezpečí možno pred dvadsiatimi rokmi na dedine, kde sa všetci poznali, ale nie dnes. „Počas dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu. Nezaťahujte okná bytu roletami, dávate tým na vedomie, že nie ste doma,“ radí Tkáčová. Ak máte dobré vzťahy so susedmi, požiadajte ich, aby venovali pozornosť vášmu príbytku a upovedomte ich, kto má prístup do vášho bytu a v prípade, že sa okolo neho vyskytnú podozriví ľudia, je potrebné, aby volali políciu.

Podľa preventistky by sme mali dbať aj na dobrú viditeľnosť vstupu do domu, pretože pokiaľ je vchod zarastený kríkmi albo nejakým spôsobom zamaskovaný, zlodej sa môže cítiť viac krytý. Jednou z najpodstatnejších vecí, na ktoré by mal každý majiteľ nehnuteľnosti myslieť, sú bezpečnostné dvere, ktoré sú nákladnejšou, ale zároveň dlhodobejšou investíciou do zabezpečenia pred vlámaním.

Ilustračné foto (Pixabay)

Pozor na sociálne siete

Polícia už dlhodobo apeluje na to, aby dovolenkári neinformovali o cieli svojej cesty, ani o tom, že nebudú doma, na sociálnych sieťach. „Je to veľmi častá chyba, ktorú občania pred odchodom na dovolenku robia. Mnohí tu už pár dní pred odchodom avizujú svoj odchod do vysnívanej dovolenkovej destinácie, kde niektorí uvedú ešte aj presný termín odchodu a príchodu späť. Nezabúdajte, že týmto spôsobom ohrozujete svoj domov, svoje súkromie a dávate tým veľkú príležitosť zlodejom,“ hovorí Tkáčová o písaní príspevkov na sociálnych sieťach pred dovolenkou.

Ak vás vykradli, ničoho sa nedotýkajte!

Ak vás nebodaj nepríjemné prekvapenie po návrate z dovolenky postretne, ihneď volajte políciu na číslach 158 alebo 112. „Do príchodu polície nevstupujte do bytu! Ak ste už do bytu vstúpili, ničoho sa nedotýkajte, aby ste nezničili stopy. Po odchode polície si vymeňte zámok na dverách a byt/dom si riadne zabezpečte,“ radí Gabriela Tkáčová, preventistka z ružomberskej polície. Krádež dokladov hláste okamžite na polícii alebo inštitúcii, ktorá vám doklad vydala (banka...). Ak vás okradnú v zahraničí, môžete sa obrátiť na veľvyslanectvo, ktoré sídli obyčajne v hlavnom meste krajiny. V telefóne by sme mali mať už pred cestou uložené kontaktné číslo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia