Vykurovanie novej plavárne má byť ekonomickejšie

Vykurovanie novej plavárne má byť ekonomickejšie

RedakciaAktuality16.9.2020

Počas uplynulého mimoriadneho mestského zastupiteľstva poslanci schválili financovanie projektu kogeneračnej jednotky, ktorá bude riešiť energetiku novej plavárne.

Ešte v uplynulom roku poslanci rozhodli o tom, že nová plaváreň v Ružomberku sa postaví na základe projektu existujúcej plavárne z Petržalky. Tá má však oblasť energetiky riešenú cez centrálne zásobovanie teplom. Keďže tento spôsob energetiky je finančne veľmi náročný, najekonomickejším riešením sú podľa magistrátu kogeneračné jednotky.

Cieľom je ušetriť financie

Podľa priloženého materiálu k zastupiteľstvu by malo ísť o kombinovanú výrobu elektriny a tepla pre novú Mestskú plaváreň a prípadne priľahlý Zimný štadión. Za kogeneračné jednotky by radnica mala zaplatiť asi 200 tisíc eur. Návratnosť investície vypočítali na približne šesť rokov.

Plaváreň si energiu vyrobí

„Mesto Petržalka malo riešené celú energetiku cez centrálne zásobovanie. Touto cestou nemôžeme ísť, pretože s tým boli problémy – jednak vysoké ceny a aj majetko-právne pomery. Okrem geotermálnych vrtov sa na trhu v súčasnosti nenachádza nič lepšie ako dodávka energie cez kogeneračné jednotky. Časť energie bude pritom spotrebovávaná v samotnom zariadení plavárne a časť prebytočnej energie bude dodávaná do elektrickej siete,“ ozrejmil počas uplynulého zastupiteľstva viceprimátor Ján Bednárik.

V súčasnosti sú podľa jeho slov projekty na stavebné povolenie pre novú plaváreň rozpracované asi na 80%. Potrebné je ešte doriešiť energetiku.

CZT novú plaváreň zásobovať nebude

Keby mesto chcelo zásobovať plaváreň prostredníctvom Centrálneho zásobovania teplom (CZT), muselo by vybudovať potrebnú rozvodnú sieť. Ako uviedol Bednárik, ohľadom možnosti zásobovania novej plavárne prostredníctvom CZT prišla negatívna odpoveď. „Dimenzie týchto potrubí nemajú dostatočný výkon. To bol dôvod, prečo sme šli do inej formy,“ doplnil Bednárik. Zároveň podotkol, že prostredníctvom kogeneračnej jednotky pôjde mesto do vysokoúčinnej kombinovanej výroby. Bude vyrábať elektrickú energiu a zároveň dostane aj doplatok z obnoviteľných zdrojov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia