Výnimočný trezorový film v Liptovskom múzeu

Výnimočný "trezorový" film v Liptovskom múzeu

RedakciaAktuality24.2.2023

Ružomberský okrášľovací spolok prichádza s ďalšou zaujímavou ponukou. Je to pozvánka na dnes (24. februára), o 16:30 hod. do sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku (3. poschodie) na film režiséra Jiřího Menzela Skřivánci na niti, ktorý vznikol na motívy poviedok Bohumila Hrabala. Vstup je zdarma.

Film, s hviezdnym obsadením, mal oficiálnu premiéru až 21 rokov po jeho natočení v roku 1990 a na Berlinale 1990 získal hlavnú cenu Zlatého medveďa. Vyrobený bol v roku 1969, avšak hneď po prvej neverejnej projekcii pre svoju otvorenú kritiku vtedajšieho vládnuceho totalitného režimu v päťdesiatych rokoch, ho zakázali a skončil v trezore.

Príbeh filmu sa odohráva na skládke odpadov kladenských oceliarní, ktorá sa stala pracovným táborom pre tých, ktorých komunistická spoločnosť vyvrhla až na samotný okraj a tu ich chcela prevychovávať na svoj obraz. Vedľa seba sa tak zišli prokurátor, ktorý nechcel pochopiť, že právo by sa malo podriadiť politickým cieľom totalitnej moci, adventista, odmietajúci chodiť v sobotu do práce, filozof, ktorý nechcel svoje myslenie vtesnať do nových poučiek, saxafónista, ktorého nástroj bol odsúdený ako buržoázny prežitok, živnostník a mnohí ďalší. O kus ďalej pracujú "útekárky", dievčatá a ženy, ktoré videli jediné východisko v úteku za hranice, ktorý však nevyšiel.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia