Počas minulo-týždňového Environmentálneho dňa, ktorý pravidelne už niekoľko rokov organizuje Mondi SCP, zástupcovia papierní pripravili pre svojich hostí niekoľko zaujímavých tém. Tie prezentovali odborníci z Národnej diaľničnej spoločnosti, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Národného lesníckeho centra.
Pravidelným bodom programu je prezentácia noviniek vo fabrike. V tomto kontexte informoval prítomných Vladimír Krajči, výrobný riaditeľ Mondi SCP, aj o vývoji vo výstavbe papierenského stroja PS19. „Hrubú stavbu budovy by sme chceli dokončiť na jar 2020, následne začneme s montovaním technológii,“ odznelo z úst V. Krajčiho.
Pred pár rokmi bolo zaregistrované veľké poškodenie ihličnatých stromov v okolí Liskovej. Preto sa rozhodli výskumníci z Národného lesníckeho centra mapovať a analyzovať túto situáciu. „Po odobratí vzoriek zo spomínaného územia, špecialisti z Národného lesníckeho centra dospeli k záveru, že v porastoch borovíc je prítomná huba pyknidovka beľová,“ prezentovala závery štúdie, Slávka Tóthová z Národného lesníckeho centra.
Počas ďalších rokov, hlavne kvôli záujmu zo strany papierní, rozšírili výskum aj na okolie Hrboltovej, Ivachnovej, Bešeňovej, Turíka, Liptovskej Štiavnice, Štiavničky a Ludrovskej doliny. „Analýzu asimilačných orgánov prirovnávam k odberu krvi, a teda na základe neho sa zistí celkový stav dreviny,“ vysvetlila Tóthová. Výskum v spomínaných
oblastiach bol zameraný na analýzu pôdy, vrstvu humusu do hĺbky 10-20 centimetrov. Z každej uvedenej plochy bol odobratý prvý ročník ihličia, čiže reprezentujúci prírastok v danom roku z drevín išlo o smrek, borovicu lesnú a borovicu čiernu. Záver štúdie odhalil silné poškodenie lesných ekosystémov predovšetkým hubami v prípade – borovice čiernej a lykožrútom poškodenie smrekov. „Klimatické pomery, ktorým čelíme nielen na Slovensku, ale aj celej Európe určite stoja za týmto intenzívnym poškodením,“ priblížila Tóthová. Riešenie celej vzniknutej situácie podľa jej slov stojí na prebudovaní štruktúry lesných porastov a to druhovo, ale aj vekovo, aby boli ekologicky stabilnejšie a odolnejšie. Odporúčania Národného lesníckeho centra si osvojili aj Mestské lesy Ružomberok pri obnove lestných porastov. „Verejnosť by mala vedieť, že vplyv zmeny klímy sa dennodenne prejavuje v lesoch. Vysychanie, alebo víchrice určite nebývali v minulosti také intenzívne. Pri súčasných klimatických pomeroch prestávajú platiť všetky poučky,“ reagoval na prednášku riaditeľ mestských lesov, Milan Šlávka.
Odborníci z Národného lesníckeho centra z dôvodu priemyselnej výroby a preťaženej dopravy zamerali štúdiu aj na hľadanie chlóru a ťažkých kovov. Vyššie koncentrácie vo vzorkách pôdy a ihličia boli zaevidované v okolí Bešeňovej, Turíka aj Liptovskej Štiavnice. Tieto hodnoty boli porovnané z viac ako 100 vzorkami z iných oblastí Slovenska aj z regiónov Oravy, kde absentuje priemysel. „Vzorky chlóru v pôde a na ihličí boli podobné, ako v okolí Ružomberka. Nejde o nijako výrazné prekročenia“, informovala Tóthová. V záveroch štúdie je potvrdené, že lesy v okolí papierní netrpia horším zdravotným stavom, ako je slovenský priemer. „Skôr naopak je tu dokonca mierne lepší zdravotný stav lesov,“ potvrdila Tóthová.
Súbežne s konaním Environmentálneho dňa sa konala aktivita zameraná na prevenciu zdravia občanov. Cieľom spoločnosti Mondi SCP bolo prepojenie otázok životného prostredia so zdravím občanov. Pri Kultúrnom dome Andreja Hlinku rozložili svoj stan lekári a zdravotnícki pracovníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Nečakali sme až takýto záujem, čo nás samozrejme teší, že ľudia chcú mať svoj zdravotný stav pod kontrolou. Z kvapky krvi určujeme cholesterol. Ide o parameter, ktorý upcháva cievy najviac. Okrem toho meriame tlaka poskytujeme poradenské služby,“ konštatovala Ľubica Benková, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Následkom určenia zvýšenej hodnoty bolo záujemcom poskytnuté poradenstvo. „Ak sme namerali
zvýšený cholesterol odporučili sme pacientovi zmenu v stravovaní. Aby do jedálneho lístka zaradili viac strukovín, taktiež konzumáciu surovej zeleniny, ktorá v čreve naviaže tuky a to výrazne prispieva k zníženiu cholesterolu krvi,“ doplnila Benková.
Na prednáškach sa zúčastnil aj Ivan Rovný, bývalý hlavný hygienik Slovenskej republiky. Ten sa dlhodobo venuje problematike vývoja zdravotného stavu v priemyselných oblastiach Slovenska, nevynímajúc Ružomberka. Bol podporou pracovníkom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, pri monitorovaní rizikových faktorov zdravia. „Počas prednášok bol zvýraznený determinant zdravia, ktorý sa týkal spôsobu života a životného štýlu. Závery štúdií, ktoré robil náš úrad poukazuje na to, že čoraz mladšie deti skúšajú cigarety a iné návykové látky, spotreba alkoholu prudko narastá,“ podotkol Rovný.
Riaditeľka Odboru životného prostredia Mondi SCP Marianna Matajová, pre náš portál potvrdila, že v nasledujúcich rokoch by chceli dni zamerané na ekológiu prepojiť so širšou verejnosťou. „Tak ako sme tento rok pre verejnosť zabezpečili v spolupráci
s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva meranie rizikových hodnôt, v budúcnosti plánujeme pokračovať v podpore zdravia a zdravého životného štýlu Ružomberčanov. Naša spoločnosť sústreďuje pozornosť aj na výchovu mladej generácie. Prezradím, že do organizácie budúcich Enviro dní chceme zapojiť aj študentov.“
Zdroj foto : autor, Mondi SCP
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia