Výročná členská schôdza MO Jednoty dôchodcov

Výročná členská schôdza MO Jednoty dôchodcov

Ján SvrčekAktuality24.2.2024

Aula Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite v Ružomberku bola včera (23. februára) zaplnená takmer do posledného miesta. Aj keď sa tu neotváral nový akademický rok, ani nekonali promócie. Naopak, tentoraz v hľadisku našu mladú zmenu vystriedali seniori. Do takýchto reprezentačných priestorov si Mestská organizácia Jednoty dôchodcov v Ružomberku pozvala svojich členov na výročnú schôdzu.

"Pri pravidelnom bilancovaní sme sa stretávali v kine Kultúra. Tú tradíciu založil ešte môj predchodca Ján Binder. Lenže už vlani niektorí ľudia museli stáť, alebo sa do miestnosti vôbev nezmestili, a to sme teraz nechceli dopustiť," vysvetľovala zmenu adresy "výročky" predsedníčka MO Jednoty dôchodcov v centre dolného Liptova Janka Chlepková, "V súčasnosti máme 460 členov. Tie počty sa stále menia. Prichádzajú úmrtia a na druhej strane sa nám zase hlásia noví záujemcovia. Tých je ročne okolo štyridsať-päťdesiat. Na túto schôdzu sa prihlásilo cez 290 členov a napokon prišlo 256, čo je takisto veľmi pekné číslo."

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Socializácia seniorov, to bolo motto a zároveň spojivko hodnotiacej správy, s ktorou pred plénom vystúpila J. Chlepková. "Snem Jednoty dôchodcov na Slovensku vždy vytýči programové ciele na štvorročné obdobie, ktoré aj my sa snažíme napĺňať," zdôraznila šéfka. "Minulý rok sme absolvovali poznávací zájazd do Piešťan, kde sa naši členovia oboznámili aj so vznikom tamojších kúpeľov, s érou Winterovcov, pričom súčasťou zájazdu bola tiež návšteva tamojšieho múzea. Do Piešťan už pravidelne chodíme na rekondičné šesťdňové pobyty. Každoročne v našom pláne sú návštevy wellness centier v Dolnej Strehovej a v Nesvadoch, či Štrbského Plesa. Raz za mesiac sa vyberieme do kina Kultúra. Sú to filmy, ktoré si vopred vyberieme, hlavne aby sa ľudia zabavili, za zvýhodnenú cenu a pre dôchodcov v optimálnom čase o štrnástej hodine. Významnou súčasťou našich aktivít je turistická ponuka, ktorú má pod palcom Mária Kvasničková. Za rok 2023 išlo o dvadsať akcií, pričom naši členovia pochodili všetky okolité kopce. Rekordných 39 záujemcov sa zišlo pri túre, ktorá sa začínala na Smrekovici. Určite spomenúť treba takisto prvomájový guláš. Robievali sme ho u nás v záhrade. Lenže po korone nám z tohto ´placu´ zostala len polovica. Tak nás prichýlil Michal Kvasnica v Likavke, v areáli svojho hostinca U Michala. Do jeho krásnej záhrady sa zmestí 130 ľudí. Výbor varí guláš a záujemcovia môžu zatiaľ s Máriou Kvasničákovou ísť na túru."

Na jednej strane bol to výpočet činnosti v starom roku a na druhej zase plán na rok 2024, ktorý predostrela podpredsedníčka ružomberského združenia Mária Kramárová. Program pre tých skôr narodených spestril heligonkár Maťko Kmeť. Do auly zavítal aj viceprimátor Ružomberka Róbert Kolár, ktorý pozdravil tamojšiu veľkú rodinu za mesto. "Jednotu dôchodcov vnímam ako významnú celoslovenskú organizáciu, ktorá v našom meste má veľmi početné rady. Už len to, koľko ľudí prišlo na túto ´výročku´, hovorí za všetko. Kvôli iným pracovným povinnostiam nebol som medzi seniormi dáko dlho, no mal som z ich rokovania len pozitívny pocit. Ich činnosť je zameraná na aktívne trávenie ich voľného času, na zvyšovanie ich kvality života," povedal pre náš portál R. Kolár.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na výročnom "sedení" sa odovzdávali aj ďakovné listy. "Takto som si uctili aktivitu nášho výboru, no i niektorých ďalších členov," dodala Janka Chlepková.

Foto: Jana Štreitová, Jozef Olejník

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia