Vysnívaná knižná záhrada už rozvoniava bylinkami

Vysnívaná knižná záhrada už rozvoniava bylinkami

RedakciaAktuality26.6.2020

Sen sa stal skutočnosťou, tak začína rozprávanie o vynovenom átriu v Mestskej knižnici Ružomberok jej riaditeľka Tatiana Babincová. Väčšina návštevníkov bola zvyknutá prejsť cez túto - vynovenú zónu do náučného oddelenia, len tak bez zastavenia. Priestor momentálne dýcha zmenou a to doslova a do písmena. Jeho kľúčovým prvkom sa stala zelená rastlinná stena, ktorá vytvorí príjemnú klímu predovšetkým v letných dňoch. Na jej končenú podobu si budú musieť návštevníci ešte pár rokov počkať, kým rastliny nedorastú. Priestor tiež doplnili o vyvýšený kvetinový a bylinkový záhon, sedenie, knižnú skrinku a wi-fi.

Túto premenu sme plánovali niekoľko rokov, no až záver minulého roka bol úspešný, vtedy sa nám podarili získať financie z dvoch zdrojov,“ popisuje Babincová.

Prevažnú časť programu financovali z grantu nadácie Slovenskej sporiteľne. K ďalšej čiastke dopomohli Ružomberčania hlasovaním v programe nadačného fondu Tesco „Vy rozhodujete, my pomáhame“.

S prácami sa podľa Babincovej začalo koncom apríla a vyžadovali si technické i stavebné úpravy. Pozostávali z omaľovania omietok, opravy dlažby, spevňovania múrov. Druhá etapa prác bola v réžii záhradníckej firmy, ktorá vytvorila vyvýšené murované záhony. Tie sú rozložené do dvoch častí.

Jeden záhon je kvetinový - napojený na zelenú stenu, ktorá bude úplne viditeľná až o dva roky. Do druhej časti vystavenej slnečnému žiareniu sme umiestnili bylinky, o ktoré sa budú starať zamestnanci v spolupráci so školami,“ konštatovala Babincová.

Na oddych, ale aj komunitné stretnutia

Priestor má podľa riaditeľky knižnice slúžiť každému, kto sa potrebuje porozprávať, oddýchnuť, alebo získať rýchle informácie popri nakupovaní, alebo vybavovaní formalít. „Je tam ticho, wifi a prečítať si možno vyložené vyradené časopisy, staršie knihy,“ pozýva do oázy pokoja Babincová.

Miesto je tiež predurčené na podujatia a komunitné stretnutia. „Vonkajší priestor je v lete ideálny na to, aby sme sa sem presunuli z uzavretých priestorov,"podotkla riaditeľka.

8. júla v knižnici pripravujú Knižnú záhradu predstaviť verejnosti a jej súčasťou má byť ďalší diel z cyklu Rendezvous pod schodami. Knižnica sa zapojila aj do projektu Prečítané leto, ktorým chce podporiť čítanie kníh u detí hlavne počas prázdnin. „Pondelky spomínaného projektu sa uskutočnia práve v átriu knižnice,“ dodala Babincová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia