Výstava Zo sliačanských záhrad: Najzaujímavejším exponátom sa stala indická tekvica

Výstava Zo sliačanských záhrad: Najzaujímavejším exponátom sa stala indická tekvica

RedakciaAktuality23.10.2018

Už VI. ročník výstavy jesenných plodov nazvaný Zo sliačanských záhrad otvorili 20. októbra v Liptovských Sliačoch. Záhradkári predstavili svoje poctivo vypestované plodiny v tamojšom kultúrnom stredisku. Prezentovali tam zeleninu, ovocie, kvety.

Diváci počas výstavy dávali svoje hlasy najchutnejšiemu koláču a hodnotili aj kvetinovú, ovocnú alebo zeleninovú dekoráciu. Okrem toho na výstave predstavili aj najväčší zemiak dopestovaný tohto roku v Liptovských Sliačoch, ktorý vážil 917 gramov. Pochádzal od Márie Čilíčovej, ktorá vlani predstavila zemiak vážiaci 1000 gramov. Zatiaľ neprekonaný však ostal rekord z roku 2016. Doposiaľ najväčší zemiak s váhou 1226 g pochádzal od Jozefa Kajúcha. Najväčšia tekvica zas tohto roku v Liptovských Sliačoch narástla Márii Benčovej.

Do súťaže o najkrajšiu dekoráciu sa zapojili taktiež žiaci miestnej Základnej školy J. Hanulu a materskej školy. Cenu za najkrajšiu a najzaujímavejšiu kvetinovú a zeleninovú dekoráciu získala Mária Ovadová. Jej šikovné ruky vytvorili postavičky zo šúpolia, ktoré nainštalovala do prostredia gazdovského dvora. Za najzaujímavejší exponát označili návštevníci výstavy indickú tekvicu, ktorá pochádza od Marty Ševčíkovej.

Výstavu Zo sliačanských záhrad pripravil Obecný úrad v Liptovských Sliačoch. Starosta obce Milan Frič poďakoval vystavovateľom za ich nevšedné exponáty a najlepším odovzdal diplom a vecnú cenu.

Podľa slov kultúrnej pracovníčky obce Aleny Balažecovej priniesli pestovatelia do súťaže vyše 50 druhov ovocia a zeleniny. Prevládali jablká, ale vystavovali taktiež orechy, a iné plody, ktoré sa v minulosti nepestovali pre chlad v ich dedine.

(foto: Tibor Šuľa)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia