Výstavba diaľnice D1 Hubová -Ivachnová bude pokračovať

Výstavba diaľnice D1 Hubová -Ivachnová bude pokračovať

RedakciaAktuality19.7.2022

Výstavba diaľnice D1 v úseku Hubová – Ivachnová bude pokračovať. Na postupe realizácie stavby, sa dohodla Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s jej zhotoviteľom. O tejto skutočnosti informovali 18. júla na tlačovej besede v Bratislave štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť spolu s generálnym riaditeľom NDS Vladimírom Jackom. "Stavebné práce sa nikdy nezastavili, len sa znížila intenzita. Čiže vraciame sa do pôvodnej intenzity na tých objektoch, kde bola znížená intenzita stavebných prác," uviedol J. Kmeť.

Podľa stanoviska NDS so zhotoviteľom diaľnice si museli vyjasniť sporné pohľady na niektoré ustanovenia zmluvy. Okrem toho veľkým problémom bolo aj vyriešenie právnych nárokov zhotoviteľa v súvislosti s finančným plnením zmluvy. Napriek tomu sa im nepodarilo všetko uzavrieť a niektoré problémy je nutné ešte doriešiť. Zhotoviteľ aj objednávateľ stavby predpokladajú, že do konca tohto roka všetky nejasnosti vyriešia. "Pre dnešný deň je dôležité, že stavba pokračuje, ale nemáme dotiahnuté úplne konečné financovanie, čiže celkovú cenu diela," konštatoval J. Kmeť zdôraznil, že stavba je financovaná zo štátneho rozpočtu a z neho bude aj dofinancovaná.

V súčasnosti je južná rúra tunela Čebrať nedorazená na 45 metrov a severná na 125 metrov.. Obidve by mali preraziť do dvoch-troch mesiacov. „Zatiaľ pracujú s oficiálnym termínom dokončenia diela, ako bol zazmluvnený. Zhotoviteľ totiž ešte oficiálne nepožiadal o zmeny v dĺžke lehoty stavby. Pôvodný termín bol december 2023,“ podotkol J. Jacko.

Na tlačovej besede v Bratislave sa zúčastnil aj ružomberský viceprimátor Ján Bednárik, ktorý podotkol, že dobudovaním diaľnice D1 na Liptove sa zlepší dopravná situácia v regióne a najmä v Ružomberku na príjazdových hlavných dopravných tepnách do mesta. Pred príjazdom a výjazdom z mesta sa tvoria aj 30 minútové kolóny automobilov. Motoristi mnohokrát využívajú cesty II. triedy vedúce cez obce, ktoré nie sú stavané na takúto záťaž vozidiel.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia